Spójność europejska w XXI wieku – oczekiwania a efekty ilościowe
[European cohesion in the XXIst century – expectations vs. quantitative results]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Artykuł prezentuje wyniki analizy opracowanej na bazie wybranych wskaźników polityki spójności UE sklasyfikowanych w kategorii inteligentny rozwój w układzie przestrzenno-czasowym. Materiał badawczy stanowią zasoby Eurostatu – szeregi czasowe Produktu Krajowego Brutto (na mieszkańca w parytecie siły nabywczej) i wskaźnika zatrudnienia obejmujące lata 2004-2016 dla jednostek NUTS-2. Przeprowadzona analiza pozwala na sformułowanie wniosku, że systematycznemu wzrostowi wartości poszczególnych wskaźników nie towarzyszyło zmniejszanie się ich bezwzględnych różnic, a wprost przeciwnie: doszło do ich wzrostu. Wyznaczone relacje nie są dobrym prognostykiem zmian dokonujących się w zakresie polityki spójności. Brak konwergencji, przy jednoczesnych dowodach na występowanie zjawiska dywergencji, może stać się przyczyną dezintegracji europejskiej. Długotrwałe różnice w kondycji społeczno-gospodarczej regionów stanowią realne zagrożenie związane z marginalizacją, a w konsekwencji wykluczeniem.
Słowa kluczowe: konwergencja, nierówności społeczno-gospodarcze, polityka spójności, Unia Europejska, wskaźniki polityki spójności
Dostęp WWW: https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/109355/edition/61907/content?ref=desc
DOI: 10.15611/pn.2018.536.05

author = "Dorota Jegorow",
title = "Spójność europejska w XXI wieku – oczekiwania a efekty ilościowe",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2018",

Jegorow, D. (2018). Spójność europejska w XXI wieku – oczekiwania a efekty ilościowe. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 536, 60-68.