[Differences in the development of member states of the European Union (in the context of individual and domestic revenue)]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Szczególne miejsce w integracji europejskiej XXI wieku przypisane zostało mechanizmom polityki spójności. Wdrażane programy pomocowe, łącznie z ustanawianym prawodawstwem, z założenia mają doprowadzić do zniwelowania dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami Unii Europejskiej. Weryfikacja przyjętych celów może odbywać się poprzez analizę porównawczą dochodów osiąganych przez poszczególne kraje, jak i indywidualnie przez obywateli. Chociaż przeprowadzone badanie wskazuje na pozytywne zmiany w relacji wielkości rozważanych indywidualnych i zagregowanych wskaźników, to jednak tempo tych zmian jest na tyle niskie, że realna konwergencja wydaje się bardzo odległa.
Słowa kluczowe: konwergencja, nierówności rozwojowe, polityka spójności, rozwój społeczno-gospodarczy, Unia Europejska
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication?id=81673&tab=3
DOI: 10.15611/pn.2017.498.11

author = "Dorota Jegorow",
title = "Dysproporcje w rozwoju państw członkowskich Unii Europejskiej (w kontekście dochodów indywidualnych i krajowych)",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2017",

Jegorow, D. (2017). Dysproporcje w rozwoju państw członkowskich Unii Europejskiej (w kontekście dochodów indywidualnych i krajowych). PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 498, 122-132.