[Financial reporting in non-governmental organizations - legislation versus business practice]

Czasopismo: Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas Zarządzanie (ISSN: 1899-8658)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Analiza zaprezentowana na łamach niniejszego opracowania zorientowana została na identyfikację wymiaru jakościowego nowych zasad sprawozdawczości finansowej podmiotów tworzących trzeci sektor gospodarki, tj. organizacji pozarządowych. Proces badawczy oparty został na studiach literaturowych, analizie obowiązujących aktów prawnych oraz opiniach specjalistów praktyków – przedstawicieli trzeciego sektora. Wbrew oczekiwaniom i założeniom architektów nowych rozwiązań wpisanych w znowelizowaną w 2015 r. ustawę o rachunkowości w praktyce nie przełożą się one na istotne zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych stowarzyszeń i fundacji. Obciążenia wpisane w zakres sprawozdawczości finansowej, choć formalnie zmniejszone, w praktyce nie zostały jednak dostosowane do specyfiki organizacji pozarządowych, zwłaszcza tych opartych na pracy wolontarystycznej oraz nastawionych na realizację przedsięwzięć społecznie użytecznych.
Dostęp WWW: http://zeszytyhumanitas.pl/resources/html/article/details?id=151158
DOI: 10.5604/01.3001.0010.2890

author = "Dorota Jegorow",
title = "Sprawozdawczość finansowa w organizacjach pozarządowych – prawodawstwo versus praktyka gospodarcza",
journal = "Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas Zarządzanie",
year = "2017",

Jegorow, D. (2017). Sprawozdawczość finansowa w organizacjach pozarządowych – prawodawstwo versus praktyka gospodarcza. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas Zarządzanie, 1, 175-186.