Trudności i cele życiowo znaczące osób na progu dorosłości. Wstępne badania studentów
[Significant difficulties in life and aims of young people approaching adulthood. Empirical research conducted on university students]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Współautorzy: Lidia Anna Wiśniewska
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Kłopoty z dorosłością
Redaktorzy: Zbigniew B. Gaś
Streszczenie: Rozdział stanowi doniesienie z podjętych, eksploracyjnych badań. Ich celem była analiza wskazywanych przez studentów trudności oraz celów, które mają dla nich znaczenie życiowe. W badaniach uczestniczyło 197 studentów uczelni wyższych w Lublinie i w Toruniu, różnych kierunków studiów (gł. humanistyczny, ale też ścisły i przyrodniczy, medyczny, prawniczy i ekonomiczny), w wieku 19-27 lat (71% kobiet). Badania miały charakter ankietowy. Ich wyniki wskazują, że niezależnie od płci, wieku oraz zasadniczo niezależnie od realizowanego kierunku studiów zarówno wśród trudności jak i celów życiowo ważnych najczęściej wymieniane są te, które dotyczą relacji z innymi ludźmi. Porównanie tych wyników z wynikami badań kwestionariuszowych, w których wykorzystano Skale IPIP-VIA Goldberga w adaptacji Celińskiej-Miszczuk i Uchnasta (pomiar charakteru w ujęciu Perersona i Seligmana) oraz Kwestionariusz Stylów Działania Uchnasta wskazuje, że wybór celów życiowo znaczących (pomiar VIA) jest powiązany ze stylem działania (życiowej orientacji - pomiar KSD) badanych osób.
Słowa kluczowe: charakter, wartości, cele, trudności, IPIP-VIA