Orientacja na współdziałanie z innymi - zabezpieczanie siebie a wartości realizowane w działaniu. Empiryczne badania studentów
[Orientation toward cooperation – protecion and values realized In action. Empirical research of students]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: O jakości życia z perspektywy człowieka zdrowego i chorego. T. 2
Redaktorzy: Bernarda Bereza, Marian Ledwoch
Streszczenie: Artykuł stanowi doniesienie z podjętych badań. Ich celem było ustalenie i analiza współzmienności pomiędzy zmiennymi charakterologicznymi: orientacją studentów na współdziałanie innymi osobami vs. zabezpieczanie siebie a wartościami realizowanymi przez nich w działaniu. Badaniami objęto grupę 122 studentów KUL. Zastosowane narzędzia: Kwestionariusz Stylów Działania (KSD) Z. Uchnasta oraz Skale Wartości w Działaniu (VIA) udostępnione przez IPIP, w tłumaczeniu i opracowaniu Z. Uchnasta i A. Celińskiej-Miszczuk. Uzyskane dane wskazują na istnienie związków pomiędzy tymi zmiennymi. Badania miały charakter eksploracyjny. Ich wyniki okazały się interesujące. Wskazują, że studenci o odmiennych orientacjach charakterologicznych (A. zorientowany na zabezpieczanie siebie i B. zorientowany na współdziałanie – pomiar Kwestionariuszem Stylów Działania) ujawnili jakościowo odmienne konfiguracje cnót i wartości mierzonych za pośrednictwem tłumaczonej wersji Skal VIA.
Słowa kluczowe: charakter, IPIP-VIA, styl działania, wartości