Rozwój charakteru rozwojem osoby. Inspiracje dla wspierających dzieci i młodzież w procesie wychowania
[Forming of character as person development. Inspiration for persons bringing up children and youth]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: Wychowanie wobec współczesnych przemian społeczno-kulturowych
Redaktorzy: Dorota Bis, Ewa Smołka, Ryszard Skrzyniarz
Streszczenie: Artykuł prezentuje opis charakterologiczny osoby – podmiotu swojego istnienia i działania/rozwoju. Ukazuje również jakościową odmienność i komplementarność dwóch głównych podejść w psychologii: współcześnie dominującego, skoncentrowanego na zmiennych (teoria cech) oraz postulowanego dziś - skoncentrowanego na osobie. Ostatnie z nich uwzględnia specyficznie ludzki sposób istnienia i działania. Może być inspirujące dla osób podejmujących oddziaływania wychowawcze wobec dzieci i młodzieży (co wykazano w artykule).
Słowa kluczowe: indywidualność, rozwój, psychologia, charakter, W. Stern