Walery Wołodźko (Sahi-bej) i akademicy kijowscy
[Valery Wołodźko (Sahi-Bej) and Kiev academicians]

Czasopismo: Київські полоністичні студії (ISSN: 2520-2103)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Artykuł poświęcony jest osobie i twórczości Walerego Wołodźki (vel Wacława Koszczyca, Sahi-beja), zapomnianego pisarza i działacza politycznego związanego z Kijowem i Lwowem. Koncentruje się na jego ocenie znaczenia Związku Trojnickiego - organizacji studentów Uniwersytetu Kijowskiego - w rozwoju formacji światopoglądowych w Polsce w XIX wieku (romantyzm, pozytywizm) oraz stosunku Wołodźki do Rosji.
Słowa kluczowe: Walery Wołodźko, Wacław Koszczyc, Sahi-Bej, Uniwersytet Kijowski, Związek Trojnicki, powstanie 1863 roku, Rosja, pozytywizm polski
Dostęp WWW: http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/kps_2016_27_34.pdf

author = "Beata Obsulewicz-Niewińska",
title = "Walery Wołodźko (Sahi-bej) i akademicy kijowscy",
journal = "Київські полоністичні студії",
year = "2016",

Obsulewicz-Niewińska, B. (2016). Walery Wołodźko (Sahi-bej) i akademicy kijowscy. Київські полоністичні студії, 368-381.