[Wandering around "my" or "my once" surroundings? – sentimental journey of Wladyslaw Syrokomla around the country of childhood and youth]

Czasopismo: Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie (ISSN: 2084-7963)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Władysław Syrokomla (Ludwik Kondratowicz), żyjący w latach 1823-1862, to przedstawiciel polskiego romantyzmu krajowego doby międzypowstaniowej. Mieszkał i tworzył początkowo na Mińszczyźnie, następnie na Wileńszczyźnie. Wśród jego bogatej twórczości, obok gawęd, dramatów, wierszy, znalazły się również dzienniki podróży. XIX-wieczny dziennik podróży był gatunkiem literackim łączącym w sobie intymne zwierzenia autora z dziełem krajoznawczo-historycznym. Elementy osobiste zawarte były zazwyczaj we wstępie bądź zakończeniu. Artykuł omawia dwie wersje wstępu do dziennika podróży Wędrówki po moich niegdyś okolicach: drukowaną (1853) i rękopiśmienną (1852?). Autorka artykułu analizuje oba teksty pod względem czasu powstania, podobieństw i różnic, natężenia emocjonalności wypowiedzi. Artykuł został uzupełniony Dodatkiem zawierającym transliterację manuskryptu pochodzącego w Litewskiego Archiwum Literatury i Sztuki w Wilnie.
Słowa kluczowe: Władysław Syrokomla, polski romantyzm krajowy, okres międzypowstaniowy, dziennik podróży, kraj dzieciństwa
Dostęp WWW: https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/sztukaedycji/article/view/SE.2019.0017/23926
DOI: 10.12775/SE.2019.0017

author = "Barbara Góra",
title = "Wędrówki po ''moich'' czy ''moich niegdyś'' okolicach? – podróż sentymentalna Władysława Syrokomli po kraju dzieciństwa i młodości",
journal = "Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie",
year = "2019",

Góra, B. (2019). Wędrówki po "moich" czy "moich niegdyś" okolicach? – podróż sentymentalna Władysława Syrokomli po kraju dzieciństwa i młodości. Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie, 1, 177-188.