Artur Hamryszczak

Parafia i kościoły w Abramowicach w XVIII-XIX wieku
[The Parish and Churches in Abramowice in the 18th and 19th Centuries]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne (ISSN: 0518-3766)
Współautorzy: Hubert Mącik
Rok wydania: 2017
Tom: 107
Strony od-do: 145-166
Streszczenie: Parafia w Abramowicach wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1398 r., kiedy to dziedzic wsi, Sieciech, nadał nowo zbudowanemu kościołowi Św. Trójcy, Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba trzy wolne niezasiedlone łany gruntu. W skład parafii w średniowieczu wchodziły także sąsiednie wsie: Dominów, Skrzynice, Śmiłów (obecny Ćmiłów) oraz Wilczopole. Po lokacji miasteczka Głuska w 1687 r., także Głusk wszedł do parafii abramowickiej. W XIX wieku do tejże parafii przyłączono, z lubelskiej, Dziesiątą, Żabią Wolę oraz powstałe około połowy tego stulecia osady: Kalinówkę, Kliny i Kaleń. W XX stuleciu w części tych miejscowości powstały nowe parafie. Parafia abramowicka obejmuje obecnie oprócz dzielnic Lublina: Abramowic i Głuska, także położone w gminie Głusk: Dominów i Wólkę Abramowicką. Na podstawie wizytacji kanonicznych z XVIII wieku, ustalono, że kościół parafialny w Abramowicach pw. św. Jakuba Większego Apostoła wybudowano w 1674 r., a konsekrował go w następnym roku dniu bp krakowski Mikołaj Oborski. Wspomniano również, że pierwotnym wezwaniem świątyni był św. Jakub Większy, lecz później dodano także inne wezwania: Przemienienia Pańskiego, Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha BM. Zachowany do dziś kościół murowany wybudowano w latach 1786-1790 z inicjatywy ks. Wincentego Jezierskiego. Konsekrował kościół w 1796 roku bp chełmski i lubelski Wojciech Skarszewski. Świątynię rozbudowano w 1906 r. wg projektu znanego warszawskiego architekta Stefana Szyllera. Przy kościele zachowały się neogotycka dzwonnica i kostnica, pochodzące z końca XIX wieku oraz plebania z lat 1727-1728, rozbudowana w końcu XVIII stulecia, z monumentalnym sześciokolumnowym portykiem.
Słowa kluczowe: Abramowice, kościół, parafia, Stefan Szyller, duszpasterstwo, XVIII wiek, XIX wiekCytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Artur Hamryszczak and Hubert Mącik",
title = "Parafia i kościoły w Abramowicach w XVIII-XIX wieku",
journal = "Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne",
year = "2017",
pages = "145-166"
}

Cytowanie w formacie APA:
Hamryszczak, A. and Hubert Mącik(2017). Parafia i kościoły w Abramowicach w XVIII-XIX wieku. Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne, 145-166.