Arkadiusz Jabłoński

[Popper’s criticism as a foundation of sociological research on societies’ civilizational development]

Czasopismo: Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne (ISSN: 2299-2367)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: W artykule tym przedstawiam metodę prób i błędów Karla R. Poppera w trzech różnych sposobach interpretacji. Interpretacje te wyznaczają różne logiki widzenia mechanizmów rozwoju wiedzy w ramach schematu prób i błędów. Zgodnie z najbardziej wpływowymi interpretacjami, można potraktować metodę prób i błędów, po pierwsze, jako epistemologiczną analizę reguł uzasadnienia naukowego, po drugie, jako ewolucjonistyczne ujmowanie praw przystosowania i selekcji, a po trzecie, jako krytycystyczną analizę wytworów wiedzy. Dwie pierwsze interpretacje wpisują się w namysł metodologiczny i metateoretyczny nad naturą wiedzy, trzecie stanowi podstawę socjologicznej analizy wiedzy.
Słowa kluczowe: Karl Popper, Margaret Archer, wiedza, socjologia wiedzy
Dostęp WWW: http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Uniwersyteckie_Czasopismo_Socjologiczne/Uniwersyteckie_Czasopismo_Socjologiczne-r2015-t-n10/Uniwersyteckie_Czasopismo_Socjologiczne-r2015-t-n10-s76-88/Uniwersyteckie_Czasopismo_Socjologiczne-r2015-t-n10-s76-88.pdf

author = "Arkadiusz Jabłoński",
title = "Krytycyzm Poppera jako podstawa socjologicznych badań cywilizacyjnego rozwoju społeczeństw",
journal = "Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne",
year = "2015",

Jabłoński, A. (2015). Krytycyzm Poppera jako podstawa socjologicznych badań cywilizacyjnego rozwoju społeczeństw. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 10, 76-88.