[Between revolutionaries, artists and saints. Critical practice by Anka Ptaszkowska]

Czasopismo: AKCENT. LITERATURA I SZTUKA. KWARTALNIK (ISSN: 0208-6220)
Rok wydania: 2023
Numer czasopisma: 2 (172)
Streszczenie: Artykuł jest próbą spojrzenia na praktykę krytyczną Anki Ptaszkowskiej, uznanej krytyczki sztuki i organizatorki działań artystycznych w Polsce i Francji. Przyjęta perspektywa nie skupia się jednakże wprost na osobie Ptaszkowskiej, ale na jej współpracy z Włodzimierzem Borowskim, Edwardem Krasińskim, Krzysztofem Niemczykiem. Tekst analizuje zatem ich wybrane działania artystyczne, w których prowokacja i skandal łączyły się z kwestionowaniem i odnawianiem najważniejszych pojęć sztuki. W tym kontekście przywołana została ponadto kategoria „jurodiwego” – świętego, szaleńca, błogosławionego głupca, dla którego istotą jest życie na marginesie oraz „inność stanowiąca kontrapunkt dla ziemskiej codzienności”. W ten sposób, poprzez ukazanie postaw artystycznych twórców bliskich Ptaszkowskiej, wskazane było to, co ceniła ona i uznawała za awangardowość w sztuce. Innymi słowy, odkrywała ona dzięki nim istotę awangardy, która dla niej oznaczała twórczość radykalną, eksperymentalną, zaangażowaną i zmieniającą świat. Artykuł po części odnosi się do wystawy Anka Au Cas Par Cas w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bordeaux (2022), której polska odsłona jest prezentowana właśnie jako Anka Ptaszkowska. Przypadkiem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (17.02 – 23.04.2023).
Słowa kluczowe: Anka Ptaszkowska, Włodzimierz Borowski, Edward Krasiński, Krzysztof Niemczyk, jurodiwy, kwestionowanie pojęć sztuki, krytyka artystyczna

author = "Anna Dzierżyc-Horniak",
title = "Między rewolucjonistami, artystami i świętymi. Praktyka krytyczna Anki Ptaszkowskiej",
journal = "AKCENT. LITERATURA I SZTUKA. KWARTALNIK",
year = "2023",
number = "2 (172)",

Dzierżyc-Horniak, A. (2023). Między rewolucjonistami, artystami i świętymi. Praktyka krytyczna Anki Ptaszkowskiej. AKCENT. LITERATURA I SZTUKA. KWARTALNIK, 2 (172), 147-161.