„Żadna podróż nie jest za długa”. Artystyczne multiwersum Kuby Bąkowskiego
[“No Journey Is Too Long”: Kuba Bąkowski’s Artistic Multiverse]

Czasopismo: Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu (ISSN: 1899-3109)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Artykuł jest próbą spojrzenia na „podróżnicze” projekty Kuby Bąkowskiego i namysłu nad splątanymi węzłami znaczeń, które polski artysta zawarł w dość prostej formule fotografii-obiektu lub instalacji. Twórca od wielu lat podróżuje w odległe rejony Północy, od stuleci ogniskujące w sobie figurę Podróży i Nieznanego. Jest to wędrówka, w której odkrywa „wiedzę bezcenną”: szersze, ponadludzkie wymiary rozumienia świata. Co więcej, inscenizowane przez niego performanse zapalania Polaris (Gwiazdy Polarnej) i Ursa Major (Wielkiej Niedźwiedzicy) wskazują na myślenie w kategoriach posthumanizmu i nowego animizmu. Ta praktyka opiera się na przekraczaniu medium fotografii, która w ujęciu K. Bąkowskiego zamienia się w performatywną sytuację, zbudowaną na podstawie konkretnych miejsc i wspólnych działań ludzi uczestniczących w procesie twórczym. Wszystko to tworzy fascynujący wieloświat nakładających się znaczeń.
Słowa kluczowe: Kuba Bąkowski, Ursa Major, posthumanizm, performatywna fotografia, Vilém Flusser
Dostęp WWW: https://czaz.akademiazamojska.edu.pl/index.php/fs/article/view/2036
DOI: 10.56583/fs.2036

author = "Anna Dzierżyc-Horniak",
title = "„Żadna podróż nie jest za długa”. Artystyczne multiwersum Kuby Bąkowskiego",
journal = "Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu",
year = "2022",

Dzierżyc-Horniak, A. (2022). „Żadna podróż nie jest za długa”. Artystyczne multiwersum Kuby Bąkowskiego. Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, 1, 119-136.