Wpływ finansyzacji na działalność i sprawozdawczość przedsiębiorstw
[The impact of financialization on the model business of enterprises and their financial reporting]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Celem artykułu jest omówienie zjawiska finansyzacji i jej wpływu na sposób funkcjonowania i sprawozdawczość przedsiębiorstw. Finansyzacja jest zjawiskiem obecnym w gospodarce od czterech dekad, polegającym na intensywnym wzroście rozmiaru i roli sektora finansowanego przy jednoczesnej jego automatyzacji w stosunku do sfery realnej. Zjawisko to nie jest marginalne, a jego wpływ można dostrzec zarówno na poziomie makroekonomicznym, jak i mikroekonomicznym. Na poziomie przedsiębiorstw najważniejszą zmianą jest przesunięcie perspektywy z interesariuszy na akcjonariuszy, co w znacznym stopniu skróciło horyzont czasowy podejmowanych decyzji. Kadra zarządcza w poszukiwaniu ponadprzeciętnych zysków coraz częściej inwestuje w instrumenty finansowe. Wzrost wartości instrumentów finansowych posiadanych przez jednostki stawia przed systemem rachunkowości wyzwanie właściwego uznania, wyceny i prezentacji aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym. Jest ono bowiem podstawowym źródłem informacji o przedsiębiorstwie dla szerokiego grona użytkowników.
Słowa kluczowe: finansyzacja, instrumenty finansowe, sprawozdawczość finansowa
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/Content/33407/Spoz_Wplyw_finansyzacji_na_dzialalnosc_i_sprawozdawczosc_2016.pdf
DOI: 10.15611/pn.2016.436.27

author = "Anna Spoz",
title = "Wpływ finansyzacji na działalność i sprawozdawczość przedsiębiorstw",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2016",

Spoz, A. (2016). Wpływ finansyzacji na działalność i sprawozdawczość przedsiębiorstw. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 436, 270-277.