Czasopismo: Energies (ISSN: 1996-1073)
Współautorzy: Magdalena Zioło, Iwona Bąk
Rok wydania: 2023
Strony od-do: nn-nn
Streszczenie: first_pageUstawieniaZamów przedruki artykułów Otwarty dostępArtykuł Uwzględnianie ryzyka ESG w modelach biznesowych firm: stan badań i studia przypadków w sektorze energetycznym przez Magdalena Zioło 1ORCID,Iwona Bąk 2ORCID iAnna Spoz 3,*ORCID 1 Wydział Ekonomii i Zarządzania, Uniwersytet Szczeciński, ul. Mickiewicza 64, 71-101 Szczecin 2 Wydział Ekonomiczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, ul. Janickiego 31, 71-270 Szczecin 3 Instytut Ekonomii i Finansów, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Aleje Racławickie 14, 20-950 Lublin * Autor, do którego należy kierować korespondencję. Energie 2023, 16(4), 1809; https://doi.org/10.3390/en16041809 Otrzymano zgłoszenie: 5 stycznia 2023 r. / Aktualizacja: 1 lutego 2023 / Data akceptacji: 8 lutego 2023 / Opublikowano: 11 luty 2023 (Ten artykuł należy do Sekcji C: Ekonomia i polityka energetyczna) Pobieraćkeyboard_arrow_down Przeglądaj dane liczbowe Uwagi dotyczące wersji Abstrakt Celem artykułu jest usystematyzowanie stanu wiedzy i badań nad włączeniem ryzyka ESG (Environmental, Social, and Governance) do modeli biznesowych przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z sektora energetycznego. Wiele publikacji dotyczy włączania ESG, ale tylko niektóre zajmują się nim z perspektywy modeli biznesowych. Ten artykuł wypełnia tę lukę. Zidentyfikowane na podstawie przeglądu literatury metody włączenia ryzyka ESG do zrównoważonego modelu biznesowego zostały zweryfikowane na przykładach trzech spółek z branży energetycznej. Przeprowadzono dwuetapowy przegląd publikacji z baz WoS i Scopus, uwzględniający bardziej kompleksowy (trwałość) i węższy (ryzyko ESG) zakres słów kluczowych oraz okres od 2000 do 2022 roku. Wyniki pokazały, że MŚP i duże przedsiębiorstwa uwzględniają ryzyko ESG w swoich systemach zarządzania ryzykiem (ERM), podczas gdy małe przedsiębiorstwa i start-upy tego nie robią. W Europie, Azji i Australii powszechne jest uwzględnianie ryzyka ESG w ERM, podczas gdy w Ameryce Łacińskiej jest to rzadkość. W krajach rozwijających się przedsiębiorstwa z sektora usług częściej uwzględniają ryzyko ESG w ERM niż w sektorze produkcyjnym. Ustalenia te mogą być przydatne dla decydentów, którzy chcą zapewnić wsparcie i zachęty finansowe dla firm przekształcających swoje modele biznesowe w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Słowa kluczowe: energetyka; ESG; ryzyka; metody; modele; firmy
DOI: 10.3390/en16041809

author = "Anna Spoz and Magdalena Zioło and Iwona Bąk",
title = "Incorporating ESG Risk in Companies’ Business Models: State of Research and Energy Sector Case Studies",
journal = "Energies",
year = "2023",
pages = "nn-nn"

Spoz, A. and Magdalena Zioło and Iwona Bąk(2023). Incorporating ESG Risk in Companies’ Business Models: State of Research and Energy Sector Case Studies. Energies, 1809, nn-nn.