Czasopismo: Frontiers in Environmental Science (ISSN: 2296-665X)
Współautorzy: Magdalena Zioło, Iwona Bąk, Katarzyna Cheba, Beata Zofia Filipiak
Rok wydania: 2023
Strony od-do: nn-nn
Streszczenie: Wstęp: Ryzyko ESG i sektor biznesowy są istotne w procesie dostosowywania modeli biznesowych do zrównoważonego rozwoju. Celem artykułu jest analiza ryzyka ESG z uwzględnieniem sektorów biznesowych najbardziej dotkniętych ryzykiem ESG oraz identyfikacja zależności pomiędzy ryzykiem ESG a modelami współpracy instytucji finansowych i firm (anglosaski/niemiecko-japoński). Oryginalne podejście badawcze polegało na włączeniu modelu systemu finansowego do analizy wpływu ryzyka ESG oraz sposobów osiągania przez przedsiębiorstwa zrównoważonych modeli biznesowych przy finansowaniu zewnętrznym. Metody: Badanie opiera się na analizie dwuetapowej. Po pierwsze, rozmyte mapy poznawcze służą do oceny siły i kierunku zależności pomiędzy czynnikami wchodzącymi w skład zrównoważonych modeli biznesowych przedsiębiorstw w podziale na sektory biznesowe. W drugim etapie przeprowadzono analizę korespondencji, mającą na celu wyodrębnienie czterech grup branż przedsiębiorstw charakteryzujących się jednorodnymi cechami związanymi z branżą biznesową, zrównoważonym modelem biznesowym (SBM) oraz sposobem przejścia na zrównoważony rozwój. Wyniki: Metody osiągania zrównoważonego rozwoju w modelach biznesowych firm różnią się w zależności od sektorów biznesowych. Zaproponowano model współpracy „instytucja finansowa – firma” i rekomendacje. Dyskusja: Instytucje finansowe odgrywają kluczową rolę w finansowaniu przejścia na zrównoważone modele biznesowe. Ich wpływ jest jednak różny w zależności od branży i modelu systemu finansowego (bankowy lub rynkowy). W opracowaniu założono, że model systemu finansowego determinuje formę współpracy instytucji finansowych z przedsiębiorstwami w procesie finansowania kosztów w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Słowa kluczowe: mapy poznawcze, ESG risk
DOI: 10.3389/fenvs.2022.1077947

author = "Anna Spoz and Magdalena Zioło and Iwona Bąk and Katarzyna Cheba and Beata Zofia Filipiak",
title = "Environmental, social, governance risk versus cooperation models between financial institutions and businesses. Sectoral approach and ESG risk analysis",
journal = "Frontiers in Environmental Science",
year = "2023",
pages = "nn-nn"

Spoz, A. and Magdalena Zioło and Iwona Bąk and Katarzyna Cheba and Beata Zofia Filipiak(2023). Environmental, social, governance risk versus cooperation models between financial institutions and businesses. Sectoral approach and ESG risk analysis. Frontiers in Environmental Science, 1077947, nn-nn.