[Share Capital in Financial Reporting]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Kapitał podstawowy jest elementem kapitału własnego o zasadniczym znaczeniu. W spółkach z o.o. określany jest jako kapitał zakładowy. Celem artykułu jest omówienie miejsca i zakresu informacji o kapitale zakładowym prezentowanych w sprawozdaniach finansowych spółek z o.o. w świetle uregulowań prawnych obowiązujących w latach 1991-2017 oraz ich wpływ na jakość i użyteczność informacji o kapitale podstawowym. Metodami wykorzystanymi w niniejszym opracowaniu były studia literaturowe obejmujące pozycje książkowe oraz regulacje prawne obowiązujące w latach 1991-2017. Zastosowano także metodę opisu, dedukcji i syntezy. Analiza wykazała, że w badanym okresie liczba i zakres ujawnień o kapitale zakładowym zwiększały się. Obowiązki sprawozdawcze w tym zakresie uzależnione są od zakwalifikowania jednostki do odpowiedniej kategorii podmiotów (tj. mikro, małych oraz pozostałych jednostek) i od decyzji kierownictwa o zastosowaniu uproszczeń przewidzianych przepisami prawa.
Słowa kluczowe: kapitał podstawowy, kapitał zakładowy, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, sprawozdanie finansowe.
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/Content/38321/Spoz_Kapital_Zakladowy_w_Sprawozdawczosci_Finansowej_Spolki_2017.pdf
DOI: 10.15611/pn.2017.484.16

author = "Anna Spoz",
title = "Kapitał zakładowy w sprawozdawczości finansowej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością ",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2017",

Spoz, A. (2017). Kapitał zakładowy w sprawozdawczości finansowej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością . PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 484, 197-206.