Anna Głąb

Lubelskie lata Hanny Malewskiej
[The Lublin Years of Hanna Malewska]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa ; Lublin ; Kraków
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Teka Lubelska
Redaktorzy: Piotr Krasny, Jacek Maj
Streszczenie: Hanna Malewska (1911–1983) – jedna z najwybitniejszych polskich pisarek XX wieku – mieszkała w Lublinie w latach 1923–1933. Swoich przodków i dzieciństwo opisała w powieści-eseju Apokryf rodzinny (1965). Była córką Bronisława Malewskiego (1874–1920) – lekarza, działacza społeczno-politycznego oraz Jadwigi z Ciświckich (1882–1949). W latach 1921–1929 uczyła się w elitarnym Państwowym Gimnazjum Żeńskim im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W październiku 1929 roku rozpoczęła studia polonistyczne i historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ze polonistyki zrezygnowała po roku, natomiast historię ukończyła w 1933 roku, pisząc pod kierunkiem profesora Aleksandra Kossowskiego pracę magisterską Pamiętniki Kardynała de Retz jako źródło historyczne. Na lubelskie lata przypadają pierwsze twórcze kroki oraz sukcesy Malewskiej. W 1931 roku otrzymała nagrody w konkursie pisma „Żołnierz Polski” za nowelę Cabrera – opowieść z czasów Napoleona oraz w konkursie Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za powieść o Platonie Wojna grecka. Kryzys gospodarczy lat 30. zmusił Malewską do opuszczenia Lublina i znalezienia pracy w Krakowie, z którym związała się na prawie całe (oprócz okresu okupacji) życie jako wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika katolickiego „Znak”.
Dostęp WWW: http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=48171

author = "Anna Głąb",
title = "Lubelskie lata Hanny Malewskiej",
journal = "",
year = "2013",

Głąb, A. (2013). Lubelskie lata Hanny Malewskiej. , 19-43.