Anna Głąb

Laboratorium sądu moralnego w 'Lordzie Jimie' Josepha Conrada
[The Laboratory of Moral Judgment: Joseph Conrad’s Lord Jim]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Filozoficzny - Nowa Seria (ISSN: 1230-1493)
Rok wydania: 2013
Tom: 22
Numer czasopisma: 3 (87)
Strony od-do: 77-102
Streszczenie: Autorka tekstu analizuje sposób formułowania sądu moralnego na podstawie powieści J. Conrada Lord Jim. Koncentruje się na drugim etapie życia Jima, gdy triumf misji Jima na Patusanie zostaje zniweczony przez błędną ocenę Browna. W odpowiedzi na pytanie, co wpłynęło na sąd moralny Jima, autorka analizuje (I) decyzję Jima w świetle kilku interpretacji, w których kluczową rolę spełniają pojęcia: winy odczuwanej przez Jima po ucieczce z Patny; egoizmu oraz pojęć mu pokrewnych takich jak egocentryzm, narcyzm i egotyzm; oraz wyobrażeń, jakie o sobie ma Jim wynikających z jego samopoznania. Następnie (II) autorka analizuje wypowiedź Steina i wykazuje, że sedno jego problemu można sformułować jako uwięzienie w wyobraźni rozumianej jako fantazja i podążanie za marzeniem. Dalej (III) zobrazowaną przez Conrada sytuację formowania sądu moralnego umieszcza w ramach kantowskiej teorii etycznej, w wyniku czego dochodzi do wniosku, że choć zasady moralne, takie jak kantowski imperatyw, spełniają istotną rolę w formułowaniu sądu moralnego, mogą okazać się niewystarczające. Na koniec (IV) zastanawia się, po co etykowi fikcja literacka.
Słowa kluczowe: Conrad, Najder, Ossowska, Brudney, Herman, sąd moralny, kantyzm, wyobraźnia, narcyzm, egocentryzm, ambiwalencja



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Anna Głąb",
title = "Laboratorium sądu moralnego w 'Lordzie Jimie' Josepha Conrada",
journal = "Przegląd Filozoficzny - Nowa Seria",
year = "2013",
number = "3 (87)",
pages = "77-102"
}

Cytowanie w formacie APA:
Głąb, A. (2013). Laboratorium sądu moralnego w 'Lordzie Jimie' Josepha Conrada. Przegląd Filozoficzny - Nowa Seria, 3 (87), 77-102.