Anna Głąb

Kartezjańska koncepcja zjednoczenia umysłu i ciała – na podstawie interpretacji Margaret D. Wilson
[The Cartesian Conception of the Union of the Mind And The Body – On the Basis of Margaret D. Wilson’s Interpretation]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Filozoficzne (ISSN: 0035-7685)
Rok wydania: 2010
Tom: 58
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 27-50
Streszczenie: Przedmiotem tekstu jest problem oddziaływania umysłu na ciało w interpretacji Margaret Wilson. W rozdziale I przedstawiona zostaje wilsonowska interpretacja kartezjańskiego dualizmu na tle debat na temat dualizmu poruszanych w filozofii angloamerykańskiej, a także debat współczesnych Kartezjuszowi. W rozdziale II przedstawiony zostaje argument Kartezjusza za odrębnością duszy od ciała na podstawie analizy cogito (argument epistemologiczny). W rozdziale III problem oddziaływania duszy na ciało zostaje ujęty od strony koncepcji roli percepcji zmysłowej. Natomiast w ostatnim rozdziale zostaje stwierdzone, iż stanowisko Kartezjusza waha się między teorią Naturalnego Ustanowienia i teorią Współ-rozciągłości. Sama Wilson jest zwolenniczką pierwszej koncepcji kartezjańskiego rozumienia relacji między duszą a ciałem, zgodnie z którą percepcja zmysłowa jest argumentem za zjednoczeniem duszy i ciała na mocy związku ustanowionego w naturalny sposób przez Boga. W podsumowaniu zostaje stwierdzone, iż teoria Naturalnego Ustanowienia – choć niewolna od trudności – jest bardziej zrozumiałym wyjaśnieniem relacji między duszą a ciałem, natomiast posługując się teorią Współ-rozciągłości Kartezjusz, mimo iż chce zagwarantować relacji duszy do ciała ścisłe złączenie, nie daje jasnego rozwiązania, co więcej, naraża swoje stanowisko na sprzeczność.
Słowa kluczowe: oddziaływanie między duszą a ciałem, argument epistemologiczny, teoria Naturalnego Ustanowienia, teoria Współ-rozciągłości



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Anna Głąb",
title = "Kartezjańska koncepcja zjednoczenia umysłu i ciała – na podstawie interpretacji Margaret D. Wilson",
journal = "Roczniki Filozoficzne",
year = "2010",
number = "1",
pages = "27-50"
}

Cytowanie w formacie APA:
Głąb, A. (2010). Kartezjańska koncepcja zjednoczenia umysłu i ciała – na podstawie interpretacji Margaret D. Wilson. Roczniki Filozoficzne, 1, 27-50.