Anna Głąb

Nihilizm i sens życia w powieści Iwana Turgieniewa Ojcowie i dzieci
[Nihilism and the meaning of life in Ivan Turgenev’s novel Fathers and Sons.]

Czasopismo: Przegląd Filozoficzny - Nowa Seria (ISSN: 1230-1493)
Rok wydania: 2022
Numer czasopisma: 1(121)
Streszczenie: Autorka podejmuje próbę analizy problemu nihilizmu i koncepcji sensu życia znajdujących się w powieści Iwana Turgieniewa Ojcowie i dzieci. Zastanawia się nad tym, czy nihilizm reprezentowany przez Bazarowa, główną postać powieści, jest zakwestionowaniem tradycyjnych sposobów nadawania sensu życia, po to, by móc nadać mu sens głębszy, czy raczej chodzi tu o wykazanie, że obiektywny sens życia nie istnieje – jest tylko ten sens, który ustalamy na swoich własnych warunkach. Najpierw Autorka przygląda się postawie Bazarowa, a następnie porównuje ją z bohaterem opowiadania Rudin, która wydaje się być jego odwrotnością. Zastanawia się nad tym, jaką koncepcję życia obaj bohaterowie reprezentują. W ostatnim paragrafie szkicuje koncepcję nihilizmu rosyjskiego oraz zastanawia się nad jego etycznymi założeniami i konsekwencjami.
Słowa kluczowe: Turgieniew, Ojcowie i dzieci, nihilizm, sens życia, Rudin
Dostęp WWW: https://journals.pan.pl/dlibra/show-content?id=123409
DOI: 10.24425/pfns.2022.141105

author = "Anna Głąb",
title = "Nihilizm i sens życia w powieści Iwana Turgieniewa Ojcowie i dzieci",
journal = "Przegląd Filozoficzny - Nowa Seria",
year = "2022",
number = "1(121)",

Głąb, A. (2022). Nihilizm i sens życia w powieści Iwana Turgieniewa Ojcowie i dzieci. Przegląd Filozoficzny - Nowa Seria, 1(121), 49-63.