Anna Dąbkowska

[European Global Systemically Important Banks and systemic risk resulting from their activity]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem artykułu jest przedstawienie i porównanie działalności europejskich glo-balnych banków systemowo ważnych w oparciu o kryteria ich identyfikacji, oraz wskazanie skali ryzyka systemowego wynikającego z ich istnienia i funkcjonowania dla europejskiego systemu finansowego oraz krajów macierzystych. Analiza przeprowadzona w artykule umoż-liwia sformułowanie ogólnych wniosków i rekomendacji w kierunku ograniczania działalno-ści i większej transparentności europejskich G-SIBs. Mimo zmniejszenia skali działalności największych europejskich banków, na który wpływ miały wprowadzone w UE regulacje do-tyczące wyższych wymogów kapitałowych, procedury reesolution oraz jednolitego mechani-zmu nadzoru w ramach unii bankowej, to nadal generują one ogromne ryzyko dla europej-skiego systemu finansowego oraz dla przeciętnego podatnika. Zdaniem autora istotne jest jeszcze zwiększenie ograniczeń i transparentności dotyczących działalności inwestycyjnej tego typu banków.
Słowa kluczowe: instytucje systemowo ważne, Unia Europejska, ryzyko systemowe
Dostęp WWW: https://dbc.wroc.pl//Content/59811/Dabkowska_Europejskie_Banki_Systemowo_Wazne_i_Ryzyko_2018.pdf

author = "Anna Dąbkowska",
title = "Europejskie banki systemowo ważne i ryzyko systemowe wynikające z ich działalności",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2018",

Dąbkowska, A. (2018). Europejskie banki systemowo ważne i ryzyko systemowe wynikające z ich działalności. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 531, 82-94.