["Prevent the decrease of clergymen for Divine worship service". Bishops of the Kingdom of Poland on the vocation crisis (1818)]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Scientia et Fidelitate : księga pamiątkowa Ewy i Czesława Deptułów, profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Redaktorzy: Tomasz Panfil
Streszczenie: Rozbiory I Rzeczypospolitej spowodowały dezorganizację struktur administracyjnych Kościoła katolickiego na ziemiach polskich, co doprowadziło m.in. do spadku liczby duchowieństwa. Brak kapłanów zaniepokoił władze Królestwa Polskiego. W 1818 r. Komisja Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego rozesłała do biskupów okólnik, prosząc o przedstawienie opinii na temat przyczyn tej sytuacji i zaproponowanie środków zaradczych. Za główne przyczyny zmniejszania się liczby kandydatów do stanu duchownego biskupi uznali: świecki system edukacji szkolnej, pogorszenie się statusu materialnego i społecznego osób duchownych, atmosferę niechęci do religii i duchowieństwa oraz przepisy administracyjne, ograniczające dostęp do seminariów i nowicjatów. W związku z tym postulowali: otwieranie szkół zakonnych lub tzw. niższych seminariów, nauczanie łaciny w szerszym wymiarze, zmniejszenie podatków i obciążeń administracyjnych proboszczów, pomoc państwa w przywróceniu Kościołowi należnej pozycji w życiu publicznym. Większość tych propozycji nie została zrealizowana. Z danych statystycznych wynika, że w Królestwie Polskim w latach 1815-1830 niedobór kapłanów nie był zbyt dotkliwy – jednak do seminariów duchownych przestali się zgłaszać kandydaci z rodzin ziemiańskich.
Słowa kluczowe: Królestwo Polskie 1815-1830, duchowieństwo katolickie w okresie zaborów

author = "Anna Barańska",
title = "„Zapobiec ubywaniu subiektów do sprawowania obrządków czci Bożej”. Biskupi Królestwa Polskiego o kryzysie powołań (1818)",
journal = "",
year = "2013",

Barańska, A. (2013). „Zapobiec ubywaniu subiektów do sprawowania obrządków czci Bożej”. Biskupi Królestwa Polskiego o kryzysie powołań (1818). , 429-437.