Cooperation of the Lublin Triangle in the context of security threats in the region of Central and Eastern Europe
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanyCzasopismo: Historia i Świat (ISSN: 2299-2464)
Współautorzy: dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik, dr Anna Szachoń-Pszenny, dr Agnieszka Zaręba
Rok wydania: 2024
Tom: 13/2024
Numer czasopisma: 13
Strony od-do: 467-482
Streszczenie: Celem artykułu jest zaprezentowanie współpracy Polski, Litwy i Ukrainy w nowej formule, która przebiega na różnych płaszczyznach. Trójkąt Lubelski to trójstronny regionalny sojusz pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą zawarty 28 lipca 2020 r. w Lublinie. Inicjatywa dotyczy współpracy w zakresie energetyki, infrastruktury, bezpieczeństwa i kultury, a jej celem jest wzmocnienie dialogu pomiędzy państwami oraz działania na rzecz odzyskania przez Ukrainę integralności terytorialnej i jej integracji z Unią Europejską (UE) i Sojuszem Północnoatlantyckim (NATO). Wpływ na zacieśnienie współpracy w nowej formule miał m. in. narastający kryzys migracyjny, wzrost znaczenia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państw UE oraz wzmocnienie państw narodowych w UE. Państwa powróciły wówczas do swojego starego kapitału, jakim były i są przynależność do tego samego regionu, a co za tym idzie, bliskość geograficzna, podobna przeszłość, kultura i wspólne interesy.
Dostęp WWW: http://czasopisma.uph.edu.pl
DOI: https://doi:org/10.34739/his.2024.13.27
Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Aneta Bąk-Pitucha and dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik and dr Anna Szachoń-Pszenny and dr Agnieszka Zaręba",
title = "Cooperation of the Lublin Triangle in the context of security threats in the region of Central and Eastern Europe",
journal = "Historia i Świat",
year = "2024",
number = "13",
pages = "467-482"
}
Cytowanie w formacie APA:
Bąk-Pitucha, A. and dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik and dr Anna Szachoń-Pszenny and dr Agnieszka Zaręba(2024). Cooperation of the Lublin Triangle in the context of security threats in the region of Central and Eastern Europe. Historia i Świat, 13, 467-482.