Motywacja osiągnięć a osobowość. Badania polskich i niemieckich studentów
[Achievement motivation and personality assessment of Polish and German students]

Czasopismo: Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association) (ISSN: 0048-5675)
Współautorzy: Waldemar Klinkosz, Barbara Cichy-Jasiocha
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem podjętych badań było sprawdzenie, czy istnieją różnice pod względem motywacji osiągnięć i cech osobowości pomiędzy studentami uczelni polskich i niemieckich. Analizie poddano wyniki 233 studentów uczelni lubelskich (KUL, UMCS, Politechnika Lubelska) oraz 188 studentów uniwersytetu w Bielefeld. W badaniach wykorzystano Inwentarz Osobowości NEO-PI-R Costy i McCrae oraz Inwentarz Motywacji Osiągnięć LMI Schulera i współpracowników. W badaniach przedstawiono liczne związki pomiędzy motywacją osiągnięć i cechami osobowości studentów uniwersytetów polskich i niemieckich, przy czym silniejsze współzależności stwierdzono w grupie badanych studentów niemieckich. Sumienność może być uznana za najsilniejszy predyktor motywacji do sukcesu dla studentów różnych kierunków studiów i w różnych krajach.
Słowa kluczowe: motywacja osiągnięć, osobowość, studenci polscy i niemieccy

author = "Andrzej Sękowski and Waldemar Klinkosz and Barbara Cichy-Jasiocha",
title = "Motywacja osiągnięć a osobowość. Badania polskich i niemieckich studentów",
journal = "Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association)",
year = "2018",

Sękowski, A. and Waldemar Klinkosz and Barbara Cichy-Jasiocha(2018). Motywacja osiągnięć a osobowość. Badania polskich i niemieckich studentów. Przegląd Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association), 3, 329-346.