[Confronting oneself, values or change? A survey of studies on relations between creativity and values]

Czasopismo: Acta Universitatis Lodzensis Folia Psychologica (ISSN: 1427-969X)
Współautorzy: Jakub Górecki, Martyna Maria Płudowska
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Zależności między twórczością a wartościami można rozpatrywać na różnych poziomach. W niniejszym artykule skoncentrowano się na omówieniu tych związków z uwzględnieniem czterech wymiarów, w obrębie których przejawia się twórcza kompetencja człowieka. Przedstawione ujęcia teoretyczne i wyniki badań mają na celu wykazanie, że twórczość psychiczna (wewnętrzna) jednostki, indywidualna (uzewnętrzniona), grupowa (społeczna) i kulturowa oraz wartości, zarówno te przejawiające się w postaci indywidualnych wartościowań i hierarchii, jak i podzielane przez członków szerszej grupy wchodzą ze sobą w interakcje. W artykule wykazano znaczenie kreatywności w procesie uzgadniania zagadnień aksjologicznych, a także przedstawiono rolę, jaką odgrywają wartości w procesie twórczości jednostkowej oraz ich oddziaływanie na poziom i zasięg innowacji.
Słowa kluczowe: wartości, wartościowanie, twórczość, kreatywność, innowacyjność, wymiary kultury
Dostęp WWW: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/21873/0_7_%5b105%5d-129_Sekowski.pdf?sequence=1&isAllowed=y
DOI: 10.18778/1427-969X.20.07

author = "Andrzej Sękowski and Jakub Górecki and Martyna Maria Płudowska",
title = "Konfrontacja ze sobą, z wartościami czy ze zmianą? Przegląd badań na temat związków twórczości i wartości",
journal = "Acta Universitatis Lodzensis Folia Psychologica",
year = "2016",

Sękowski, A. and Jakub Górecki and Martyna Maria Płudowska(2016). Konfrontacja ze sobą, z wartościami czy ze zmianą? Przegląd badań na temat związków twórczości i wartości. Acta Universitatis Lodzensis Folia Psychologica, 105-129.