Teoria wychowania w akademickiej działalności Profesor Teresy Kukołowicz
[Theory of education in academic activities of professor Teresa Kukołowicz]

Czasopismo: Roczniki Pedagogiczne (ISSN: 2080-850X)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem publikacji było przybliżenie rozumienia i miejsca teorii wychowania w akademickiej działalności prof. Teresy Kukołowicz. Jej czas życia przypada na lata 1925-2014. W opracowaniu próbuję znaleźć odpowiedź na cztery pytania: 1. Jaki jest związek biografii Teresy Kukołowicz z jej koncepcją wychowania? 2. Jakie elementy konstytuują jej teorię wychowania? 3. W czym upatruje ona przyczyny podejmowania działalności wychowawczej? 4. Jakie są jej najważniejsze dokonania w dziedzinie teorii wychowania? Szukając odpowiedzi na powyższe pytania w pierwszej części publikacji pokazuję początki badań prof. Kukołowicz w zakresie pedagogiki; terminologiczne problemy dotyczące rozumienia wychowania; dziedziny wychowania; rozumienie celu wychowania, jego adresatów i podmioty wychowujące. Wskazuję też na zaangażowanie Profesor w pedagogizację Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i pracę na rzecz reaktywacji pedagogiki w KUL. W części drugiej, mając na uwadze jej kluczowe dokonania w dziedzinie teorii wychowania, swoje analizy koncentruję na określeniu stosunku teorii wychowania do pedagogiki ogólnej i pedagogiki społecznej; szukaniu i rozumieniu przyczyn podejmowania działalności wychowawczej; opracowaniu sylwetek wybranych pedagogów i ich koncepcji wychowania; podejmowaniu problematyki zasad i norm wychowania; analizie wypowiedzi na temat wychowawcy jako podmiotowej przyczyny wychowania; wreszcie odpowiedzialności rodziny, państwa i szkoły za wychowanie.
Słowa kluczowe: Teresa Kukołowicz, działalność akademicka, teoria wychowania, wychowanie jako proces
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rped/article/view/9195
DOI: 10.18290/rped.2018.10.1-5

author = "Alina Rynio",
title = "Teoria wychowania w akademickiej działalności Profesor Teresy Kukołowicz ",
journal = "Roczniki Pedagogiczne",
year = "2018",

Rynio, A. (2018). Teoria wychowania w akademickiej działalności Profesor Teresy Kukołowicz . Roczniki Pedagogiczne, 1, 55-73.