[Creating a friendly environment for people with hearing impairments in the context of Encyclical Laudato Si' of the Holy Father Francis on Care for our Common Home]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Kazimiera Krakowiak, Renata Kołodziejczyk
Miejsce: Rużomberok
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Edukačné výzvy a úlohy vo svetle encykliky Laudato si’ I.
Redaktorzy: Beata Akimjakova, Veronika Haskova
Streszczenie: Uszkodzenie narządu słuchu utrudnia człowiekowi nie tylko dostęp do zjawisk akustycznych, ale przede wszystkim dostęp do najważniejszej dla człowieka sfery środowiska, a mianowicie logosfery, przestrzeni, w której spotykają się ludzkie umysły dzięki darowi języka. To ograniczenie jest przyczyną wykluczenia społecznego. Celem niniejszego referatu jest przedstawienie modelu tworzenia środowiska, które jest przyjazne osobom z uszkodzeniami słuchu, umożliwia im łączność z innymi ludźmi oraz integralny rozwój osobowy. Środowisko jest tu pojmowane jako miejsce ludzkiego życia, w którym najważniejszymi podmiotami są ludzie, a najważniejszą cechą ich relacji jest miłość społeczna.
Słowa kluczowe: osoby z uszkodzeniami słuchu, przyjazne środowisko, specjalne potrzeby rozwojowe, wspólnota społeczna i komunikacyjna, wspomaganie komunikacji

author = "Aleksandra Borowicz and Kazimiera Krakowiak and Renata Kołodziejczyk",
title = "Tvorienie priateľského prostredia pre osoby so sluchovým postihnutim vo svetle encykliky svätého otca Frantiska Laudato Si venovanej starostlivosti o spoločný domov",
journal = "",
year = "2016",

Borowicz, A. and Kazimiera Krakowiak and Renata Kołodziejczyk(2016). Tvorienie priateľského prostredia pre osoby so sluchovým postihnutim vo svetle encykliky svätého otca Frantiska Laudato Si venovanej starostlivosti o spoločný domov. , 215-231.