Propozycje „Ethosu” (J. Puckett Jr., Apologetyka Radości. C.S. Lewisa argument z Pragnienia na rzecz istnienia Boga, tłum. P. Bylica, Fundacja Prodoteo, Warszawa 2023)

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym (ISSN: 0860-8024)
Rok wydania: 2023
Numer czasopisma: 36 nr 4(144)
Strony od-do: 236-243
Streszczenie: Sądząc po tytule, czytelnik mógłby się spodziewać książki z zakresu “lewisologii” i oczywiście książka jest skierowana do osób zainteresowanych C. S. Lewisem. Z pewnością też zachęci do lektury dzieł tego autora. Sądzę jednak, że to nie idee Lewisa są ostatecznie ważne. Owszem, dzieła Lewisa dostarczają materiału, ale to sam argument, a nie jego ujęcie, jest centralnym przedmiotem analiz. Rozważania Lewisa są dla Pucketta okazją do postawienia kluczowego pytania: Czy jest Bóg, który stworzył świat i któremu wypowiedziliśmy naszą miłość i posłuszeństwo, a który tak umiłował świat, że swego Syna zesłał byśmy mieli życie wieczne z Nim? Analizując argument z Pragnienia i jego krytykę, uzupełniając Lewisowską interpretację o idee współczesnych teistów, Puckett pokazuje, że odpowiedź pozytywna na to pytanie jest racjonalna i dobrze uzasadniona, ugruntowana w naturze rzeczywistości. Nawet jeśli argument z Pragnienia nie wskazuje na chrześcijańskiego Boga w Trójcy Świętej Jedynego, to taki Bóg jest doskonałym „kandydatem” na Transcendencję zaspokajającą powszechne ludzkie pragnienie. Nie musimy się więc wstydzić wiary jako czegoś irracjonalnego, naiwnego i nie-naukowego czy traktować jako „prywatny pogląd”. Swe rozważania Puckett kieruje wobec tego do, jak to nazywa, „myślących chrześcijan”, by pokazać wiara jest czymś wsobnym dla natury ludzkiej, a rozsądnie można przypuszczać, że “zasianym” przez Boga. “Z tego nasienia wiary (w połączeniu z objawieniem się Boga, z jakim mamy do czynienia w Biblii) – pisze – może rozwinąć się życie przepełnione czymś o wiele wspanialszym niż wszystko, co może zaoferować świat w jego obecnym stanie”. Ale kieruje też do tych poszukujących, by pokazać, dlaczego warto starać się o wiarę.
Słowa kluczowe: C.S. Lewis, wiara, Bóg, argument z Pragnienia



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Ewa Lekka-Kowalik",
title = "Propozycje „Ethosu” (J. Puckett Jr., Apologetyka Radości. C.S. Lewisa argument z Pragnienia na rzecz istnienia Boga, tłum. P. Bylica, Fundacja Prodoteo, Warszawa 2023)",
journal = "Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym",
year = "2023",
number = "36 nr 4(144)",
pages = "236-243"
}

Cytowanie w formacie APA:
Lekka-Kowalik, E. (2023). Propozycje „Ethosu” (J. Puckett Jr., Apologetyka Radości. C.S. Lewisa argument z Pragnienia na rzecz istnienia Boga, tłum. P. Bylica, Fundacja Prodoteo, Warszawa 2023). Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym, 36 nr 4(144), 236-243.