Propozycje „Ethosu” (J. Landgrebe, B. Smith, Why Machines Will Never Rule The World: Artificial Intelligence without fear. Routledge, New York -London 2022)
[ Propozycje „Ethosu” (J. Landgrebe, B. Smith, Why Machines Will Never Rule The World: Artificial Intelligence without fear. Routledge, New York -London 2022)]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym (ISSN: 0860-8024)
Rok wydania: 2023
Numer czasopisma: 36 (2023) nr 3(143)
Strony od-do: 298-301
Streszczenie: Książka Jobsta Landgrebe’a, naukowca i przedsiębiorcy z filozoficznym wykształceniem, i Barry’ego Smitha, wybitnego filozofa, jest odpowiedzią na obawy o przejęciu naszego świata przez SI: silna (ang. general) sztuczna inteligencja jest matematycznie – a nie jedynie technicznie czy fizykalnie – niemożliwa. Wyzwaniem – jak piszą – nie jest zapobieganie zastąpieniu ludzkości przez superinteligencję czy tworzenie „etycznej” AI, ale przewidywanie konsekwencji pojawiania się „wąskiej” sztucznej inteligencji w różnych sektorach życia i reagowanie na te konsekwencje. Można złośliwie twierdzić, że AI już do pewnego stopnia rządzi światem, bo wiele naszych decyzji sterowanych jest danymi czy informacjami gromadzonymi przez sztuczną inteligencję, nasze czynności są zapośredniczone przez urządzenia wyposażone w AI, a sztuczna inteligencja staje się uczestnikiem naszego życia społecznego (np. empatyczne roboty). Obecność AI zmienia nas samych, nasze relacje z innymi ludźmi i nasze rozumienie świata. Pytania o to, gdzie, dlaczego i pod jakimi warunkami powinniśmy wprowadzać sztuczną inteligencję, stają się coraz bardziej istotne. Warto zatem przeczytać książkę Landgrebe’a i Smitha, by z jednej strony lepiej zrozumieć, o co należy, a o co nie należy się martwić w kwestii sztucznej inteligencji, a z drugiej strony, by uświadomić sobie, kim jesteśmy i co jest stawką w rozwijaniu AI. Co więcej, książka jest znakomitym dowodem na to, że bez filozofii nie udaje się podjąć palących problemów współczesności (o czym zdają się zapominać adwokaci stawiania na kształcenie praktyczne, które – jak twierdzą – jest niezbędne do uzyskiwania przewagi na rynku pracy).
Słowa kluczowe: sztuczna inteligencja, silna SI, zagrożenia,



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Ewa Lekka-Kowalik",
title = "Propozycje „Ethosu” (J. Landgrebe, B. Smith, Why Machines Will Never Rule The World: Artificial Intelligence without fear. Routledge, New York -London 2022)",
journal = "Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym",
year = "2023",
number = "36 (2023) nr 3(143)",
pages = "298-301"
}

Cytowanie w formacie APA:
Lekka-Kowalik, E. (2023). Propozycje „Ethosu” (J. Landgrebe, B. Smith, Why Machines Will Never Rule The World: Artificial Intelligence without fear. Routledge, New York -London 2022). Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym, 36 (2023) nr 3(143), 298-301.