Nie jest dobrze, by człowiek był sam...
[IT IS NOT GOOD THAT THE MAN SHOULD BE ALONE...]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym (ISSN: 0860-8024)
Rok wydania: 2022
Numer czasopisma: 35 (3)
Streszczenie: Artykuł jest wstępem do tomu "Ethosu" poświęconego szeroko rozumianemu zjawisku samotności, które nasiliło się w ostatnim czasie, mimo rozrostu technicznych możliwości komunikacji. Tomem tym "Ethos" chce włączyć się w dyskusję nad tym fenomenem. W przypadku kwartalnika fakt ten jest istotny również z tego względu, że wydawca „Ethosu”, Instytut Jana Pawła II KUL, obchodzi w roku 2022 już czterdziestolecie swojego istnienia. Został powołany uchwałą Senatu Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 25 czerwca 1982 roku jako międzywydziałowy ośrodek naukowy i dydaktyczny, przeznaczony do studiów nad myślą i dziełem Papieża Jana Pawła II oraz do budowania wspólnoty osób w duchu głoszonej przez niego nauki. Jednym z celów Instytutu – jak również „Ethosu” – jest prowadzenie nieprzerwanego, stojącego na najwyższym poziomie naukowego dialogu między intelektualistami rzetelnie poszukującymi prawdy, a zatem tworzenie środowiska, w którym nikt nie pozostaje ze swoimi pytaniami i odpowiedziami sam, środowiska, które jest wspólnotą, a nie jedynie zbiorem ludzi, których łączy wspólny interes. Działalność Instytutu i dialog, który toczy się na łamach „Ethosu”, okazują się więc środkami pozwalającymi przeciwdziałać samotności.
Słowa kluczowe: samotność, wspólnota, technologie komunikacyjne, miłość
Dostęp WWW: http://www.ethos.lublin.pl/media/file/ethos139/OdRedakcjiPL.pdf

author = "Ewa Lekka-Kowalik",
title = "Nie jest dobrze, by człowiek był sam...",
journal = "Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym",
year = "2022",
number = "35 (3)",

Lekka-Kowalik, E. (2022). Nie jest dobrze, by człowiek był sam. Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym, 35 (3), 5-9.