[Wearing Islamic Headscarf in the Jurisprudence of the European Court of Human Rights]

Czasopismo: Kościół i Prawo (ISSN: 0208-7928)
Rok wydania: 2015
Tom: 4 (17)
Streszczenie: Celem artykułu jest analiza wybranego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w przedmiocie manifestacji własnej religii lub przekonań poprzez noszenie chusty islamskiej. Autorka – w porządku chronologicznym – charakteryzuje następujące wyroki/decyzje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka: decyzję Dahlab przeciwko Szwajcarii, wyrok Leyla Sahin przeciwko Turcji i wyrok Dogru przeciwko Francji. Prezentowany artykuł zawiera charakterystykę okoliczności sprawy, właściwe prawo krajowe, postępowanie i rozstrzygnięcie Trybunału, a w konsekwencji – interpretację orzeczenia.
Słowa kluczowe: wolność myśli, sumienia i religii, Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, prawo krajowe, szkoła, uniwersytet
Dostęp WWW: http://serwer1375353.home.pl/kps2/index.php/kip/article/view/227
DOI: 10.18290/kip.2015.4.2-13

author = "Agnieszka Romanko",
title = "Ekspozycja chusty islamskiej przedmiotem rozstrzygnięć Europejskiego Trybunału Praw Człowieka",
journal = "Kościół i Prawo",
year = "2015",

Romanko, A. (2015). Ekspozycja chusty islamskiej przedmiotem rozstrzygnięć Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kościół i Prawo, 2, 195-214.