Agnieszka Łukasik-Turecka

Kwoty na listach wyborczych w 2011 roku. Przedwyborcza debata zwolenników i przeciwników parytetów
[Quotas on the electoral lists in 2011. The pre-election debate between the advocates and opponents of the political representation partity]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Nauk Społecznych (ISSN: 0137-4176)
Rok wydania: 2012
Tom: 40
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 125-136
Streszczenie: Zorganizowany w czerwcu 2009 r. Kongres Kobiet, efektem którego był obywatelski projekt ustawy, gwarantujący kandydatkom i kandydatom 50 proc. udziału na listach wyborczych, rozpoczął w mediach debatę o parytetach. Trwająca prawie półtora roku dyskusja pozwoliła na przedstawienie argumentów obu stron. Zwolennicy parytetów wymieniali kwestię sprawiedliwości społecznej, mówili o wykorzystaniu kapitału zdolności i kompetencji kobiet, a także o konieczności objęcia działaniami obszarów dotąd przez mężczyzn lekceważonych. Z kolei dla przeciwników parytet oznaczał kolejny przykład odgórnego, despotycznego ingerowania w statystyczny wizerunek społeczeństwa, stwarzał niebezpieczeństwa roszczeń kolejnych przeciwstawnych sobie grup, a przede wszystkim ośmieszał kobiety, ukazując je jako te, które nie są na tyle zdolne i przedsiębiorcze, aby samodzielnie, bez dodatkowego wsparcia, osiągnąć sukces. Debata z mediów przeniesiona została do parlamentu. W jej wyniku doprowadzono do istotnej zmiany polegającej na zastąpieniu pierwotnego parytetu płci na listach wyborczych kwotą 35 proc. Po podpisaniu przez prezydenta ustawy kwotowej, system kwotowy zaczął obowiązywać na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Gwarantowane 35 proc. nie przełożyło się na znacznie większy odsetek kobiet w polskim parlamencie, podnosząc jego wielkość z 20 do 23 proc.
Słowa kluczowe: parytet, listy wyborcze, kwoty, wybory parlamentarne 2011 r.



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Agnieszka Łukasik-Turecka",
title = "Kwoty na listach wyborczych w 2011 roku. Przedwyborcza debata zwolenników i przeciwników parytetów",
journal = "Roczniki Nauk Społecznych",
year = "2012",
number = "3",
pages = "125-136"
}

Cytowanie w formacie APA:
Łukasik-Turecka, A. (2012). Kwoty na listach wyborczych w 2011 roku. Przedwyborcza debata zwolenników i przeciwników parytetów. Roczniki Nauk Społecznych, 3, 125-136.