Reforma przygotowania do kapłaństwa na Soborze Trydenckim.
[Reform of the Preparation for the Priesthood by the Council of Trent.]
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanyCzasopismo: Studia Sandomierskie. Teologia-Filozofia-Historia (ISSN: 0208-7626)
Rok wydania: 2014
Strony od-do: 255-281
Streszczenie: Powołanie do istnienia seminariów duchownych na mocy postanowień Soboru Trydenckiego (1545-1563), zawartych w kan. 18 dekretu o reformie z 15 lipca 1563 r., zwanym potocznie dekretem o seminariach, było logiczną konsekwencją zaistniałych potrzeb związanych z kryzysem Kościoła i koniecznością przeciwstawienia się rozwojowi protestantyzmu. By uformować określony typ kapłana mogącego podejmować określony rodzaj posługi kapłańskiej, przygotowanego nie tylko do sprawowania kultu, ale kompetentnego w wyjaśnianiu prawd wiary oraz ich obrony przed przeciwnikami (innowiercami), zostały powołane do istnienia seminaria duchowne, które z powodzeniem wypełniały tę funkcję przez kolejne stulecia. Seminarium zrodziło się wraz z Soborem Trydenckim, które jednocześnie miał na celu określenie wiążących doktrynalnie i pastoralnie cech (przymiotów) katolickiego kapłaństwa zgodnie z modelem, który coraz bardziej od tego momentu będzie się zaznaczał, a który można zdefiniować jako model kultyczno-sakramentalny. Formacja do posługi kapłańskiej zgodnie z duchem trydenckim miała zacząć się stosunkowo wcześnie (a teneris annis), bo w wieku 12 lat. Seminarzysta powinien pochodzić z prawego małżeństwa, umieć przynajmniej czytać i pisać oraz stosownie do mozliwości włąsnego rozeznania akceptować drogę powołania kapłańskiego. W seminarium miał otrzymać staranną formację duchową i przygotowanie naukowe. Diecezja powinna zatroszczyć się o rozwiązanie wszelkich problemów finansowych związanych z funkcjonowaniem seminarium. Wiadomo, że potrzeba było lat, a niekiedy nawet wieków, by trydencki dekret o seminariach został w pełni wcielony w życie, gdyż jeszcze u schyłku XIX stulecia w wielu miejscach funkcjonował nadal tzw. klerykat zewnętrzny, czyli pozaseminaryjna droga do kapłaństwa.
Słowa kluczowe: Sobór Trydencki, reforma trydencka, przygotowanie do kapłaństwa, seminaria duchowne.
Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Adam Orczyk",
title = "Reforma przygotowania do kapłaństwa na Soborze Trydenckim. ",
journal = "Studia Sandomierskie. Teologia-Filozofia-Historia",
year = "2014",
pages = "255-281"
}
Cytowanie w formacie APA:
Orczyk, A. (2014). Reforma przygotowania do kapłaństwa na Soborze Trydenckim. . Studia Sandomierskie. Teologia-Filozofia-Historia, 255-281.