Nauczyciele szkół powszechnych z terenu Gór Świętokrzyskich ofiarami niemieckiego okupanta w latach 1939-1945
[Teachers of state schools from the Świętokrzyskie Mountains victims of the German occupant in 1939-1945]
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanyCzasopismo: Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli (ISSN: 2543-5515)
Rok wydania: 2018
Strony od-do: 189-204
Streszczenie: Na terenach Polski, zajętych przez Niemców w czasie II wojny światowej, trwała nieprzerwanie, choć z różnym nasileniem, akcja eksterminacji narodu polskiego, a zwłaszcza jego elit, zaplanowana na szeroką skalę w myśl zasad nazistowskiej ideologii. Dla niemieckiego okupanta warstwy kierownicze i wykształcone stanowiły przeszkodę na drodze całkowitego podporządkowania sobie Polaków, dla których przewidziano jedynie role podrzędne i służebne w przyszłym państwie niemieckim. Z tego względu również nauczyciele, jako ludzie wykształceni i wychowawcy młodego pokolenia, zostali uznani za wrogów III Rzeszy. W wyniku działań wojennych oraz na skutek stosowania różnych form represji i eksterminacji, w czasie okupacji niemieckiej poniosło śmierć kilkanaście tysięcy nauczycieli, co stanowi 30% stanu przedwojennego. Tylko w centralnym rejonie Gór Świętokrzyskich, na obszarze o promieniu kilkudziesięciu kilometrów, na którym znajdowały się jedynie niewielkie wsi i małe miasteczka, straciło życie ok. 100 nauczycieli szkół powszechnych.
Słowa kluczowe: II wojna światowa, sytuacja szkolnictwa, eksterminacja narodu polskiego.
Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Adam Orczyk",
title = "Nauczyciele szkół powszechnych z terenu Gór Świętokrzyskich ofiarami niemieckiego okupanta w latach 1939-1945",
journal = "Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli",
year = "2018",
pages = "189-204"
}
Cytowanie w formacie APA:
Orczyk, A. (2018). Nauczyciele szkół powszechnych z terenu Gór Świętokrzyskich ofiarami niemieckiego okupanta w latach 1939-1945. Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli, 189-204.