Głos z labiryntu. O pismach Karola Ludwika Konińskiego

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Rok wydania: 2003
Streszczenie: Książka jest pierwszą próbą badawczego oglądu i genologicznej analizy pism osobistych Karola Ludwika Konińskiego, częściowo wydanych, a częściowo pozostających w rękopisach i maszynopisach autorskich. Autor analizuje dzienniki i medytacje pisarza, zwracając uwagę na ich filozoficzną i teologiczną problematykę. Interpretacja pism staje się możliwa w sposób zadowalający dopiero po określeniu ich statusu gatunkowego. Forma wypowiedzi podpowiada jej semantykę, począwszy od dziennika kroniki, jakim jest "Wojna", poprzez solilokwialny diariusz zatytułowany "Uwagi", a kończąc na w pełni autonomicznym dyptyku medytacyjnym o strukturze dzieła labiryntu, na który składają się strona dzienna (bardziej dyskursywna, tom "Ex labyrintho") oraz strona nocna (bardziej poetycka, tom "Nox atra"). Autor pokazuje Konińskiego jako niezależnego, interesującego i inspirującego wiele wątków debaty współczesnej pisarza i myśliciela, porównywalnego z takimi twórcami jak Blaise Pascal czy bliższy współczesności Miguel de Unamuno.
Słowa kluczowe: Koniński, dziennik, diarystyka, medytacja, Bóg, zło

@book{1,
author = "Adam Fitas",
title = "Głos z labiryntu. O pismach Karola Ludwika Konińskiego",