Subiektywność i mechanizm. Działanie i zachowanie ludzi i zwierząt w świetle antropologii porównawczej
[Subjectivity and mechanism. Action and behavior of people and animals in the light of comparative anthropology]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Katowice
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Człowiek w relacji do zwierząt, roślin i maszyn w kulturze. T. 1, Aspekt posthumanistyczny i transhumanistyczny
Redaktorzy: Justyna Tymieniecka-Suchanek
Tom: 1
Strony od-do: 31-43
Streszczenie: Celem artykułu jest rekonstrukcja schematu pojęciowego zaproponowanego przez Hansa Jonasa i Roberta Spaemanna , w którym można opisać i wyjaśnić działanie/zachowanie ludzi i zwierząt. Głównym elementem zaproponowanego schematu pojęciowego jest rehabilitacja teleologii naturalnej, która rozszerza występowanie celów naturalnych poza byty świadome i samoświadome. Kategorie teleologiczne są traktowane jako wspólne zaplecze teoretyczne wyjaśniające podobieństwa i różnice działania/zachowania ludzi i zwierząt. W obu przypadkach przyjmuje się istnienie sfery wewnętrznej (subiektywności), która ma moc przyczynowania w formie celów naturalnych (popędy, intencje, zamiary). Alternatywnym ujęciem zachowania zwierząt jest interpretacja obiektywistyczna, w którym pomija się istnienie sfery wewnętrznej u zwierząt i koncentruje się na czynnikach fizjologiczno-chemicznych jako przyczynach zachowania.
Słowa kluczowe: antropologia porównawcza, działanie, zachowanie, subiektywność, teleologia naturalna



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Zbigniew Wróblewski and ",
title = "Subiektywność i mechanizm. Działanie i zachowanie ludzi i zwierząt w świetle antropologii porównawczej",
journal = "",
year = "2014",
pages = "31-43"
}

Cytowanie w formacie APA:
Wróblewski, Z. and (2014). Subiektywność i mechanizm. Działanie i zachowanie ludzi i zwierząt w świetle antropologii porównawczej. , 31-43.