Wiesław Przygoda

Wkład ks. prof. Romualda Raka w rozwój badań nad Eucharystią
[Contribution of Rev. Prof. Romuald Rak to the Development of the Research on the Eucharist]

Czasopismo: Ateneum Kapłańskie (ISSN: 0208-9041)
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Ks. Romuald Rak (1920-2003) był przez wiele lat profesorem teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Znaczącą część jego dorobku naukowego zajmuje refleksja pastoralna nad liturgią Kościoła. Ten artykuł zawiera krytyczną analizę i ocenę jego wkładu w rozwój badań nad Eucharystią. R. Rak uformowany naukowo w lubelskiej szkole teologii pastoralnej potrafił reflektować o Eucharystii z punktu widzenia profesjonalnego teologa. Obok refleksji na temat historycznego rozwoju rozumienia Eucharystii w Kościele, dorobek R. Raka zawiera sporo cennych myśli dotyczących podstaw teologicznych oraz różnych wymiarów Eucharystii – „największej tajemnicy wiary chrześcijańskiej”. Ponadto R. Rak pozostawił wiele wskazań praktycznych co do przeżywania Eucharystii, jej związków z pozostałymi sakramentami Kościoła, a także jej roli w kształtowaniu różnych form duszpasterstwa. R. Rak był autorytetem w dziedzinie formacji eucharystycznej wiernych. R. Rak obficie czerpał z Biblii, Ojców Kościoła, a także z dorobku współczesnych mu teologów, głównie z obszaru języka niemieckiego i francuskiego. Teksty naukowe R. Raka odznaczają się dużą erudycją a zarazem głębią teologicznych analiz. Bardzo cenne i w wielu przypadkach wciąż aktualne są wnioski z doświadczeń życia kościelnego w minionych epokach oraz wskazania praktyczne dotyczące kultu Eucharystii.
Słowa kluczowe: Rak Romuald, Eucharystia, teologia pastoralna

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Wkład ks. prof. Romualda Raka w rozwój badań nad Eucharystią",
journal = "Ateneum Kapłańskie",
year = "2014",

Przygoda, W. (2014). Wkład ks. prof. Romualda Raka w rozwój badań nad Eucharystią. Ateneum Kapłańskie, 3, 477-494.