Wiesław Przygoda

Wolontariat w służbie solidaryzmu społecznego dzieci i młodzieży
[Volunteering in the Service of the social Solidarity of Children and Youth]

Czasopismo: Zeszyty Formacji Katechetów (ISSN: 1642-090X)
Rok wydania: 2017
Numer czasopisma: 4(68)
Streszczenie: Wolontariat to zorganizowana służba na rzecz osób i grup społecznych będących w potrzebie, charakteryzująca się bezinteresownością, dobrowolnością i systematycznością. Wolontariat ma nie tylko duże znaczenie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ale także w realizacji zbawczej misji Kościoła w świecie. Świadectwo bezinteresownych czynów miłosierdzia zapewnia bowiem Kościołowi wiarygodność i jest zwyczajną realizacją jego funkcji charytatywnej. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: na czym polega solidaryzm społeczny i w jaki sposób postawę solidaryzmu kształtować u dzieci i młodzieży szkolnej przez wolontariat? Pedagodzy przynajmniej od początku XX wieku dostrzegają niezwykłe walory wychowawcze wolontariatu, szczególnie w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Nie ulega wątpliwości, iż wolontariat jest bardzo przydatnym narzędziem do kształtowania u dzieci i młodzieży postawy solidaryzmu społecznego. Głównym źródłem tego opracowania jest nauczanie społeczne Kościoła, a szczególnie nauczanie papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Słowa kluczowe: wolontariat, solidaryzm społeczny, formacja chrześcijańska, wychowanie dzieci, wychowanie młodzieży

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Wolontariat w służbie solidaryzmu społecznego dzieci i młodzieży",
journal = "Zeszyty Formacji Katechetów",
year = "2017",
number = "4(68)",

Przygoda, W. (2017). Wolontariat w służbie solidaryzmu społecznego dzieci i młodzieży. Zeszyty Formacji Katechetów, 4(68), 29-36.