Z podatkami lub bez. Dwie odmienne wizje reformowania państwa prezentowane przez szlachtę chełmską i lubelską w dobie sejmu konwokacyjnego z 1764 roku.
[With or without taxes . Two different visions of reforming the state presented by the nobility Chelm and Lublin in the era of parliament convocation of 1764.]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego (ISSN: 1733-0335)
Rok wydania: 2012
Numer czasopisma: 15
Strony od-do: 31-43
Streszczenie: Zgromadzona po śmierci Augusta III na sejmikach przedkonwokacyjnych szlachta województwa lubelskiego i ziemi chełmskiej uchwaliła instrukcje, w których zawarła ambitne programy reform ustrojowych. Ich celem było uzdrowienie państwa oraz wzmocnienie jego pozycji międzynarodowej. Pomimo zgodności, co do potrzeby wprowadzenia głębokich zmian oraz w zasadzie również ich zakresu, zachowane teksty instrukcji odzwierciedlają zupełnie inną koncepcję ponoszenia ciężarów tych reform. O ile szlachta chełmska wyraziła wolę finansowania niezbędnych działań poprzez uchwalenie nowych podatków, płaconych również przez nią, to obradujący w Lublinie próbowali wszelkimi sposobami uniknąć obciążeń, poszukując oszczędności oraz uszczelniając obecny system.
Słowa kluczowe: podatki, okres stanisławowski
Dostęp WWW: https://bibliotekanauki.pl/articles/532982



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Waldemar Bednaruk",
title = " Z podatkami lub bez. Dwie odmienne wizje reformowania państwa prezentowane przez szlachtę chełmską i lubelską w dobie sejmu konwokacyjnego z 1764 roku.",
journal = "Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego",
year = "2012",
number = "15",
pages = "31-43"
}

Cytowanie w formacie APA:
Bednaruk, W. (2012). Z podatkami lub bez. Dwie odmienne wizje reformowania państwa prezentowane przez szlachtę chełmską i lubelską w dobie sejmu konwokacyjnego z 1764 roku. Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego, 15, 31-43.