Wizja Uniwersytetu w nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego
[Vision of the University in the teaching of Stefan Cardinal Wyszynski.]

Czasopismo: Biuletyn / Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (ISSN: 1896-8406)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Uniwersytet w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajmował bardzo ważne miejsce. Ze względu na obowiązki wynikające z piastowania funkcji biskupa lubelskiego miał on pod swoją pieczą Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jako wielki kanclerz tej uczelni poczuwał się do szczególnej odpowiedzialności za rozwój nauki w naszym kraju. Stąd też w jego mowach często pojawiały się elementy odnoszące się do nauczania akademickiego, jego treści i znaczenia w kształtowaniu odpowiedzialnych elit. W opozycji do panującej wówczas w Polsce doktryny komunistycznej uznawał, iż nie istnieje sprzeczność pomiędzy nauką i wiarą. Przeciwnie tylko człowiek wierzący mógł być, według niego, osobą w pełni wykorzystującą potencjał swojego umysłu, a przez to uczonym osiągającym prawdziwe sukcesy służące państwu i obywatelom.
Słowa kluczowe: szkolnictwo wyższe, nauka, wiara, wychowywanie młodzieży

author = "Waldemar Bednaruk",
title = "Wizja Uniwersytetu w nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego",
journal = "Biuletyn / Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego",
year = "2018",

Bednaruk, W. (2018). Wizja Uniwersytetu w nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Biuletyn / Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 5-15.