Poszukiwany Józef Dolina
[Wanted Jozef Dolina]

Czasopismo: Biuletyn / Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (ISSN: 1896-8406)
Rok wydania: 2018
Numer czasopisma: 15(1)
Streszczenie: Prezentowany tekst opisuje kulisy wielkiej operacji komunistycznych służb wymierzonej w jednego z absolwentów i pracowników KUL. Ten przedwojenny absolwent Wydziału Prawa i Nauk Społeczno – Ekonomicznych KUL, asystent w Katedrze Prawa Handlowego i jednocześnie asesor sądowy w lubelskim sądzie Józef Dolina stał się w okresie PRL- u jednym z najpilniej poszukiwanych zbiegów zaliczanych do kategorii „wrogów politycznych państwa”. W zbiorach lubelskiego IPN-u znajdują się akta obrazujące szeroko zakrojone działania komunistycznej bezpieki, których celem było ustalenie miejsca pobytu i inwigilacja zbiegłego pracownika KUL. Do jej przeprowadzenia używano sił i środków świadczących o skali zagrożenia, jakie funkcjonariusze służb bezpieczeństwa odczuwali wobec Józefa Doliny.
Słowa kluczowe: PRL, służby specjalne, historia Polski, XX wiek, komunistyczna Polska, ucieczki na Zachód, absolwenci KUL, pracownicy KUL, województwo lubelskie, pracownicy sądu lubelskiego

author = "Waldemar Bednaruk",
title = "Poszukiwany Józef Dolina",
journal = "Biuletyn / Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego",
year = "2018",
number = "15(1)",

Bednaruk, W. (2018). Poszukiwany Józef Dolina. Biuletyn / Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 15(1), 33-47.