Long term and seasonal variability of phytoplankton in mesotrophic Rogóźno Lake

Czasopismo: ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKLODOWSKA. SECTIO C: BIOLOGIA (ISSN: 0066-2232)
Rok wydania: 2006
Streszczenie: Badania nad sezonową i wieloletnią zmiennością fitoplanktonu przeprowadzono w mezotroficznym jeziorze Rogóźno na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Zmiany sezonowe badano w cyklu rocznym w 2003 roku. Badano strukturę ilościową (chlorofil-a, liczebność) i jakościową (gatunki i grupy dominujące) fitoplanktonu oraz czynniki fizyczno-chemiczne jak: pH, przewodnictwo elektrolityczne, nasycenie wody tlenem, przezroczystość wody (SD) oraz stężenie azotu i fosforu całkowitego. Wieloletnią zmienność fitoplanktonu prześledzono uwzględniając wyżej wymienione czynniki mierzone w sezonie letnim na przestrzeni ostatnich 12 lat (1992-2003). Większość badanych czynników (koncentracja chlorofilu-a, SD, stężenie azotu i fosforu całkowitego) potwierdzało mezotroficzny charakter badanego zbiornika. Pozostałe czynniki jak natlenienie wód hypolimnionu (częsta anoksja), skład jakościowy fitoplanktonu (dominacja gatunków należących do nitkowatych cyanobakterii) wykazują ewolucję tego zbiornika w kierunku eutrofii. Również schemat sezonowej sukcesji fitoplanktonu odpowiada jeziorom eutroficznym w odniesieniu do modelu PEG (Plankton Ecology Group).
Słowa kluczowe: model PEG, jezioro mezotroficzne, subdominacja, gatunki dominujące, sinice, ilość fitoplanktonu

author = "Tomasz Lenard",
title = "Long term and seasonal variability of phytoplankton in mesotrophic Rogóźno Lake",
journal = "ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKLODOWSKA. SECTIO C: BIOLOGIA",
year = "2006",

Lenard, T. (2006). Long term and seasonal variability of phytoplankton in mesotrophic Rogóźno Lake. ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKLODOWSKA. SECTIO C: BIOLOGIA, 107-118.