Maryja wzorem życia chrześcijańskiego – kształtowanie się doktryny i życiowej praktyki w okresie wczesnej scholastyki
[Mary as Model of Christian Life – the Formation of Doctrine and Life Practice in the Period of Early Scholasticism]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Studia Hildegardiana Sariensia Rok wydania: 2022
Tom: 9
Strony od-do: 28-33
Streszczenie: Oparta na Objawieniu doktryna oraz życiowa praktyka naśladowania Maryi w życiu chrześcijańskim kształtowała się pod wpływem wielu czynników. Swój wkład w tym względzie wniosła również wczesna scholastyka. W XII wieku rozwinęły się dwa nurty teologii, z których każdy nieco inaczej podchodził do tematu maryjnego wzorca. Pierwszy, monastyczny, reprezentowany m.in. przez św. Hildegardę z Bingen i św. Bernarda z Clairvaux, dzięki duchowej i alegorycznej lekturze Pisma Świętego, w obrazowy sposób ukazuje piękno Maryi jako rzeczywistość, do której dąży każdy człowiek. Teologia scholastyczna natomiast ściśle wiązała moralność z dogmatem, wskazując na konieczność uzależnienia działania od ontycznego statusu chrześcijanina. Człowiek jako obraz Boga i mieszkanie Ducha Świętego winien urzeczywistniać w działaniu moralnym natchnienia Ducha prowadzącego do odkrywania Osoby Chrystusa i do Jego naśladowania. Oba te nurty, teologia monastyczna i scholastyczna, dały podstawy dla dzisiejszej teologii maryjnego egzemplaryzmu. Choć o samym naśladowaniu Maryi jako wzoru mówiły w nikłym stopniu, to położyły fundament pod późniejsze, bardziej etyczne, koncepcje, podkreślając Jej obecność i rolę w dziejach zbawienia.
Słowa kluczowe: Maryja, wzór, naśladowanie, św. Hildegarda z Bingen



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Tadeusz Zadykowicz",
title = "Maryja wzorem życia chrześcijańskiego – kształtowanie się doktryny i życiowej praktyki w okresie wczesnej scholastyki",
journal = "Studia Hildegardiana Sariensia",
year = "2022",
pages = "28-33"
}

Cytowanie w formacie APA:
Zadykowicz, T. (2022). Maryja wzorem życia chrześcijańskiego – kształtowanie się doktryny i życiowej praktyki w okresie wczesnej scholastyki. Studia Hildegardiana Sariensia, 28-33.