[Patriotism: Service to God and the Fatherland - the top figure of human rationality on the example of several Poles from the circle of Polish science, faith and culture]

Czasopismo: Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli (ISSN: 2543-5515)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Patriotyzm w sensie merytorycznym i historycznym jest naturalnym prawem człowieka do miłowania własnego narodu, tzn. że jest on pietyzmem wobec rodziców i ojczyzny. Patriotyzm jest również szkołą szacunku wobec drugiego człowieka oraz drogą ćwiczenia się w posłuszeństwie. Z tego wynika konieczność czuwania nad kształceniem i wychowywaniem ducha patriotyzmu w poszczególnych pokoleniach jako warunek przetrwania narodu i ojczyzny. Patriotyzm okazuje się fundamentem dobrobytu duchowo-materialnego narodu i państwa. Cnota moralna patriotyzmu umożliwia doświadczenie piękna bytowego narodu i ojczyzny, ale niezbędnym do jej osiągnięcia jest wypowiedzenie walki wadom osobistym i narodowym, czyli wyeliminowanie „narodowej arytmii” (I. Paderewski). Patriotyzm jest więc szkołą wyzwalania człowieka do ofiarności i poświęceń – nawet z całego życia ziemskiego. Jego ukoronowaniem jest duchowe przyjęcie i konkretne życie w świętej wierze katolickiej i apostolskiej, nadziei i miłości do Boga i bliźniego. Matka Boża Maryja jako Królowa Polski jest bez wątpienia niebiańską Orędowniczką i Matką polskiego patriotyzmu, w którym tkwi naturalna miłość i naturalna moc, czyli podstawa dla przemiany czasowoprzestrzennego istnienia narodu w wieczne i niebiańskie.
Słowa kluczowe: naród, niepodległość, przezwyciężenie wad narodowych

author = "Tadeusz Guz",
title = "Patriotyzm: Służba Bogu i Ojczyźnie – szczytową postacią racjonalności człowieka na przykładzie kilku Polaków z kręgu nauki, wiary i kultury polskiej",
journal = "Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli",
year = "2018",

Guz, T. (2018). Patriotyzm: Służba Bogu i Ojczyźnie – szczytową postacią racjonalności człowieka na przykładzie kilku Polaków z kręgu nauki, wiary i kultury polskiej. Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli, 2, 31-61.