Gniezno - kolebką początków państwowości polskiej za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego
[Gniezno - the birthplace of the beginnings of the Polish state during the reign of Mieszko I and Boleslaw the Brave]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Universitati serviens : księga pamiątkowa ku czci Księdza Profesora Stanisława Wilka SDB
Redaktorzy: Jan Walkusz, Marzena Krupa
Streszczenie: Początki państwowości państwa polskiego sięga do czasów Mieszka I do Gniezna. Polska była otoczona państwami chrześcijańskimi, dlatego decyzja Mieszka I jest zupełnie słuszna, że dobrowolnie przyjmuje dla siebie i swoich poddanych wiarę chrześcijańską, by zapewnić na długi czas bezpieczeństwo przed ewentualnymi agresorami. Artykuł przedstawia charakterystykę Gniezna z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Krótko wskazuje na budowę grodu, na drużynę mieszka I i na Gniezno jako rozwinięty gospodarczo i monetarnie ośrodek miejski na owe czasy. Artykuł składa się z następujących części: 1. Wprowadzenie; 2. Gniezno jako gniazdo pierwszych władców Polski; 3. Czasy Mieszka I i jego poprzedników; 4. Bolesław Chrobry jako monarcha Polski. 5. Rola Kościoła w uzyskiwaniu tożsamości dla państwa Polskiego; 6. Podsumowanie.
Słowa kluczowe: gród, Gniezno, historia, Państwo Polskie