Misje "ad gentes" i "inter gentes" jako owoce ewangelizacji prowadzonej przez Kościół katolicki
[Missions "ad gentes" and "inter gentes"as the fruits of evagelization led by Catholic Church]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Kraków
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Servabo legem tuam in toto corde meo : księga pamiątkowa dedykowana księdzu profesorowi Józefowi Krzywdzie CM, dyrektorowi Instytutu Prawa Kanonicznego UPJPII z okazji 70. rocznicy urodzin
Redaktorzy: Arkadiusz Zakręta, Andrzej Sosnowski
Strony od-do: 103-113
Streszczenie: Dzisiejszą ewangelizację wobec kultur i narodów świata w szerokim sensie należy rozumieć jako odnowę ludzkości, dawane świadectwo, otwarte przepowiadanie Słowa Bożego, przylgnięcie duchowe do Boga i Ewangelii, wejście we wspólnotę, uświęcanie kultur, przyjęcie znaków i wszelkiego rodzaju dzieła apostolskie. Jest wiele narodów w świecie, gdzie nie ma warunków, by zapewnić ludności normalny, podstawowy rozwój, zwłaszcza dla dzieci i młodych, którzy nie maja żądnego startu życiowego. Dzieje się tak w wielu krajach Afryki czy Ameryki łacińskiej. Pomoc w rozwoju narodów w wymiarze kulturowo-społecznym to także „misje” Kościoła. Właściwym kontekstem prowadzenia działalności misyjnej we współczesnym Kościele są kultury i narody w świecie, zwłaszcza tam, gdzie poziom rozwoju kulturalnego jest niski. Kontekst misji „ad gentes” ciągle rozszerza się. Powstają dziś misje „inter gentes”. Są one owocem prowadzonej misji w kraju, który wysyła swoich misjonarzy do innych krajów, np. Indonezja czy Indie. Misje „inter gentes” to termin techniczny dla określenia pewnego procesu jaki dokonał się i dokonuje w krajach, gdzie chrześcijaństwo przybyło i wydało owoce wiary i powołań misyjnych. Znaczy to, że kraje te wysyłają już własnych misjonarzy. Temu zagadnieniu poświęcony jest obecny artykuł. Składa się on z następujących części. 1. Wprowadzenie; 2. Misje „ad gentes”; 3. Misje „inter gentes”; 4. Kościół kontynuuje dzieło misyjne zgodnie z wolą Chrystusa; 5. Kto jest odpowiedzialny za głoszenie „Dobrej Nowiny” współczesnemu światu; 6. Nowy kontekst misji; 7. Misje a ewangelizacja i nowa ewangelizacja; 8. Podsumowanie.
Słowa kluczowe: misje ad gentes, misje inter gentes, Kościół, kultury.



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Sylwester Kasprzak",
title = "Misje ''ad gentes'' i ''inter gentes'' jako owoce ewangelizacji prowadzonej przez Kościół katolicki ",
journal = "",
year = "2013",
pages = "103-113"
}

Cytowanie w formacie APA:
Kasprzak, S. (2013). Misje "ad gentes" i "inter gentes" jako owoce ewangelizacji prowadzonej przez Kościół katolicki . , 103-113.