Znaczenie Zgromadzenia Księży Werbistów w Polsce i w świecie
[Significance of the Divine Word Missionaries in Poland and in the World]

Czasopismo: NURT SVD (ISSN: 1233-9717)
Współautorzy: Sylwester Kasprzak, Zdzisław Kupisiński, Mirosław Kotowski
Rok wydania: 2003
Streszczenie: Artykuł jest próbą podsumowania pracy Misjonarzy Słowa Bożego na przestrzeni historii od powstania Zgromadzenia Werbistów, poprzez zwrócenie uwagi na filary Polskiej Prowincji SVD we wprowadzeniu. Następnie prezentujemy sylwetkę i działalność Założyciela Werbistów św. Arnolda Janssena, początek dzieła, trudności, smutki i radości z jakichkolwiek sukcesów na polu działalności Zgromadzenia. Kraje zamorskie to kontekst pracy misyjnej Werbistów i główny motyw ich założenia przez Arnolda Janssena, by szli aż na krańce świata i nieśli Ewangelię tym, którzy jeszcze o niej nie usłyszeli. Werbiści to świadkowie Słowa Wcielonego pośród pogan i niewierzących. Obecnie Zgromadzenie pracuje na wszystkich kontynentach świata w 60 krajach. Ostatni paragraf artykułu jest podsumowaniem pracy apostolskiej podejmowanej w rzeczywistości Kościoła polskiego. Choć specyfika Zgromadzenia jest misyjna i jego celem podstawowym praca na zagranicznych misjach, to jednak ważne także jest zaplecze w realiach Polski. Werbiści w Polsce prowadzą parafie, rekolekcje, misje parafialne a także mają swój udział w pracy naukowej na KUL-u w Lublinie, na uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego, w uniwersytecie Mazursko-Warmińskim w Olsztynie i w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgromadzenie Słowa Bożego, rozpoczęło swoją działalność misyjną, rekolekcyjną i naukową w Polsce w domach misyjnych i wokół nich ponad 80 lat temu, bo w latach dwudziestych zeszłego stulecia. Wzmogło ono w naszym kraju powiem ducha misyjnego, ukazało nowe perspektywy i bardziej uniwersalistyczne spojrzenie na Kościół powszechny przez przybliżenie potrzeb czy problemów różnych Kościołów lokalnych, szczególnie w krajach Trzeciego Świata. Zgromadzenie Słowa Bożego, wchodząc w polską rzeczywistość otrzymało także wartości, które ukształtowały specyficzny profil życia zakonno-misyjnego w wymiarach Zgromadzenia międzynarodowego. To wszystko stworzyło i nadal tworzy swoisty klimat włączenia się wielu osób we wspólnotę werbistowską, pragnących wnieść swój wkład w skarbiec życia całego Zgromadzenia i Kościoła Powszechnego poprzez zaangażowanie w pracę misyjną oraz tworzenie kultury religijnej polskiego narodu. Specyfika ta obejmuje różne dziedziny życia. Werbiści kształcą swoich alumnów we własnym Misyjnym Seminarium Duchownym, które mieści się obecnie w dwóch miejscach: Nowicjat w Chludowie k/ Poznania i studia filozoficzno-teologiczne w Pieniężnie. Trzeba także powiedzieć, iż studia seminaryjne zostały włączone w struktury uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego w Olsztynie. Alumni werbistowscy mają indeksy tegoż uniwersytetu. Artykuł składa się z czterech zasadniczych części: 1. 1. Wprowadzenie z wskazaniem na nazwiska kapłanów i braci zakonnych, którzy przyczynili się do powstania i działalności Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego; 1. 2. Osoba Założyciela Bł. Arnolda Janssena; 1. 3. Zgromadzenie Werbistów w świecie misyjnym 1. 4. Udział Zgromadzenia Słowa Bożego w Kościele polskim. Wyszczególnione paragrafy w treści artykułu zostały opracowane dość szczegółowo, dlatego dają dobrą lekturę na temat Księży Werbistów, którzy są zgromadzeniem wybitnie misyjnym.
Słowa kluczowe: Zgromadzenie Słowa Bożego, Misje, Polska, Świat.

author = "Sylwester Kasprzak and Sylwester Kasprzak and Zdzisław Kupisiński and Mirosław Kotowski",
title = "Znaczenie Zgromadzenia Księży Werbistów w Polsce i w świecie",
journal = "NURT SVD",
year = "2003",

Kasprzak, S. and Sylwester Kasprzak and Zdzisław Kupisiński and Mirosław Kotowski(2003). Znaczenie Zgromadzenia Księży Werbistów w Polsce i w świecie. NURT SVD, 3, 39-78.