[Mission, pastoral and ecumenical formation for priests and seminarians in accordance with the canon law of the Church as challenge to contemporary society]

Czasopismo: NURT SVD (ISSN: 1233-9717)
Rok wydania: 2006
Streszczenie: Artykuł przedstawia zagadnienie formacji przyszłych kapłanów i misjonarzy. Jest to ważne dla biskupów w Kościołach partykularnych. Jeśli mowa o formacji przyszłych misjonarzy zarówno z diecezji, jak i z zakonów zawiera ona w sobie wiele elementów na które szczegółowo wskazaliśmy w tym artykule. Do istotnych pól formacji zaliczyć można sferę życia misyjnego, by polubić ten typ pracy, poziom formacji intelektualnej, duchowej, ludzkiej i pastoralnej. W procesie formacyjnym do kapłaństwa ważnym zagadnieniem jest celibat, który został także tu przedstawiony. Jako fundament integralnej, czyli całościowej formacji kapłańskiej formacja ludzka ma za cel pomóc alumnowi, osiągnąć dojrzałość uczuciową, emocjonalną; a także dojrzałą wolność rozumianą jako panowanie nad sobą oraz właściwie ukształtowane sumienie. Formacja ludzka oznacza, że Chrystus prawdziwy człowiek, we wszystkim podobny oprócz grzechu (por. Flp 2,7; Hbr 2,17), powinien stanowić dla kleryków model, oraz źródło doskonałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Sprawa formacji intelektualnej alumnów staje się nagląca w świetle takich wyzwań: jak wzrastająca obojętność religijna, pomimo niektórych widocznych znaków pobudzenia duchowego; zerwanie więzi pomiędzy wiarą i kulturą. Formacja to kluczowe zadanie ośrodków kształcenia alumnów i seminarzystów w seminariach diecezjalnych i zakonnych. Z tych właśnie ośrodków, klerycy i kapłani wyjeżdżają na tereny misyjne, by głosić Ewangelię. Należy podkreślić, że formacja do kapłaństwa jest bardzo ważna, gdyż daje rozeznanie i siłę charakteru do przetrwania w trudnych sytuacjach. Ważnym zagadnieniem formacji seminarzystów powinno być zdolność na dialog z tymi do których są posłani przez kościół. Dziś już nie można patrzeć na Kościół katolicki ze świadomością przed soborową, gdyż świat poszedł naprzód. Dziś potrzeba dobrych kapłanów i misjonarzy, gdyż muszą to być mężowie modlitwy i świadectwa wiary w Boga. Artykuł ma kilka części: 1. Wprowadzenie; 2. Integralna formacja alumnów jako kandydatów do kapłaństwa; 3. Formacja w Seminariach duchownych i misyjnych; 4. Potrzeba celibatu – celibat jako charyzmat; 5. Aspekty formacji kapłanów i alumnów; 1* formacja misyjna kandydatów do kapłaństwa; 2* formacja duchowa; 3* formacja intelektualna; 4* formacja duszpasterska; 5* formacja ludzka; 6* formacja do dialogu z religiami.
Słowa kluczowe: Formacja misyjna, Kapłani, Klerycy

author = "Sylwester Kasprzak and ",
title = "Formacja misyjna, pastoralna, ekumeniczna dla kapłanów i alumnów w prawie kanonicznym jako wyzwanie współczesności",
journal = "NURT SVD",
year = "2006",

Kasprzak, S. and (2006). Formacja misyjna, pastoralna, ekumeniczna dla kapłanów i alumnów w prawie kanonicznym jako wyzwanie współczesności. NURT SVD, 1, 67-97.