Stan zagrożenia środowiska przyrodniczego i jego szeroka charakterystyka.
[The state of the emergency of the natural environment and its wide characteristic.]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Roczniki Nauk Prawnych (ISSN: 1507-7896)
Współautorzy: Autorzy swoich artykułów w czasopiśmie NURT SVD:, Marzena Dyjakowska, Grzegorz Górski, Antoni Kość, Henryk Niemiec, Robert Andrzejczuk, Sylwester Kasprzak, Jacek Dziobek-Romański, Andrzej Bałaban, Sławomir Fundowicz, Krzysztof Wiak, Grzegorz Jędrejek, Józef Krukowski, Artur Mezglewski
Rok wydania: 1999
Numer czasopisma: 1(1999)
Streszczenie: Środowisko naturalne jawi się jako dom naturalny i ogród życia dla całej ludzkości. Musimy chronić je, nie tylko stanowiąc ciągle to nowe akty prawne, ale przez nasze dobre życie i poprawne zachowania w przyrodzie i względem przyrody. Jeśli jesteśmy w lesie czy nad morzem, trzeba mieć świadomość, że powinniśmy dbać o przyrodę, bo ona ma przetrwać do następnych pokoleń. Wszystkie elementy życia w naturalnym środowisku są zagrożone dla życia przyrody i ludzkości. Nasze życie stoi na skraju przepaści, bo niszczymy świat przyrody kosztem zysków i produkcji przemysłowych. Niebezpieczne składniki używamy do transformatorów, np. PCB, co jest bardzo szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin w środowisku naturalnym. Obserwujemy zniszczone siedliska życia różnych ptaków i zwierząt, ludzie produkują duże ilości śmieci wytwarzanych i składowanych na wielkich wysypiskach śmieci i ścieków. Człowiek zatruwa oceany, jeziora, morza i rzeki z odpadów uzyskiwanych z produkcji zakładów przemysłowych, jak również mnoży się zaśmiecanie lasów. Jest mocno zatrute powietrze, którym oddychamy na co dzień. Współcześni ludzie żyją w stanie zagrożenia, dlatego ten komunikat jest szczególnie istotny dla czytelników. Artykuł dość szeroko przedstawia zatrute komponenty środowiska, takie jak woda, lasy, powietrza i gleby. Innym zagrożeniem jest pole elektromagnetyczne, które jest szkodliwe dla zdrowia ludzi, siedlisk i zwierząt. Artykuł przedstawia najbardziej wrażliwe elementy w naturze, i zwraca się z apelem do różnych odbiorców o poszanowanie środowiska przyrodniczego. Wszystkie wysiłki rządów państw powinny być skoncentrowane na poprawę naturalnych warunków życia człowieka i przyrody wg obowiązujących przepisów i wskazanych kar. Artykuł daje czytelnikowi wiele interesujących informacji i składa się z kilku części: 1. Określenie zagrożeń ekologicznych – przejawy stanu nieprawidłowego; 2. Rodzaje zasobów naturalnych; 3. Kto jest autorem zagrożenia i naruszania ładu ekologicznego; 4. Zjawiska powodujące zagrożenia; 5. Obszary zagrożeń; 6. Ingerencje człowieka w naturę istotnym zagrożeniem; 7. Zatrute komponenty życia ludzkiego; 8. Plan oddziaływań proekologicznych – przez odpowiednie wychowanie; 9. Apel do różnych środowisk społecznych o ochronę przyrody.
Słowa kluczowe: Ekologia, Człowiek. Ochrona środowiska. Zagrożenia. Prawo.

author = "Sylwester Kasprzak and Autorzy swoich artykułów w czasopiśmie NURT SVD: and Marzena Dyjakowska and Grzegorz Górski and Antoni Kość and Henryk Niemiec and Robert Andrzejczuk and Sylwester Kasprzak and Jacek Dziobek-Romański and Andrzej Bałaban and Sławomir Fundowicz and Krzysztof Wiak and Grzegorz Jędrejek and Józef Krukowski and Artur Mezglewski",
title = "Stan zagrożenia środowiska przyrodniczego i jego szeroka charakterystyka.",
journal = "Roczniki Nauk Prawnych",
year = "1999",
number = "1(1999)",

Kasprzak, S. and Autorzy swoich artykułów w czasopiśmie NURT SVD: and Marzena Dyjakowska and Grzegorz Górski and Antoni Kość and Henryk Niemiec and Robert Andrzejczuk and Sylwester Kasprzak and Jacek Dziobek-Romański and Andrzej Bałaban and Sławomir Fundowicz and Krzysztof Wiak and Grzegorz Jędrejek and Józef Krukowski and Artur Mezglewski(1999). Stan zagrożenia środowiska przyrodniczego i jego szeroka charakterystyka. Roczniki Nauk Prawnych, 1(1999), 111-141.