Regulacja prawna dotycząca uczelni katolickich w ustawodawstwie kościelnym oraz w ustawodawstwie Rzeczpospolitej.
[Law regulation regard the catholic Schools in Church's Legislature and Polisch Legislature]

Recenzja naukowa w czasopiśmie

Czasopismo: Bielsko-Żywieckie Studia Teologiczne Tom 7 (2006) Współautorzy: Autorzy swoich własnych artykułów:, Marek Bernacki, Tadeusz Borutka, Stanisław Cader, Szymon Drzyżdżyk, Kamila Dzika, Katarzyna Fołta, Jerzy Fryczowski, Piotr Greger, Józef Kiedos, Tomasz Kornecki, Piotr Kroczek, Leszek Łysień, Jerzy Szymik, Patrycja Tomiczek-Biela, Jan Urbański, Jan Wal, Andrzej Witko, Maria Zboralska, Sławomir Zawada, Wojciech Zyzak, Marek Bernacki, Józek Kiedos
Rok wydania: 2006
Tom: VII
Streszczenie: Artykuł poświęcony jest krótkiej historii powstania Uniwersytetów katolickich, a mianowicie Papieskiej Akademii Teologiczne, związanej ściśle z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie; Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie. Autor omówił kwestie prawne i kanoniczne dotyczące uniwersytetów. Baza źródłowa opracowania wydaje się dobra i wiarygodna. Przywołano przemówienia i dokumenty Jana Pawła II. Artykuł składa się z kilku części: Wstęp; Rys historyczny uczelni katolickich; charakterystyka uczelni katolickich w ustawodawstwie kościelnym; Charakterystyka uczelni katolickich w ustawodawstwie polskim; Zakończono opracowanie podsumowaniem.
Słowa kluczowe: Uczelnie Katolickie, Prawo, Kościół Katolicki, Kodeks Prawa Kanonicznego, Konkordat, Konstytucja.